Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Dél-Korea betiltaná az álhíreket, a média ellenzi a törvényjavaslatot

Az ellenzéki törvényhozók szerint a jogszabály korlátozná az újságírók tudósítási lehetőségeit.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Bloomberg/Pool/Hollie Adams
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Augusztus 17-én újságírókhoz intézett beszédében Mun Dzsein dél-koreai elnök a sajtószabadságot a „demokrácia pillérének” nevezte, és méltatta az ország médiáját, amiért „az igazság alapjára helyezik a szabadság és a felelősség egyensúlyát”.

E magasztos dicséret ellenére az ország médiájában és nyilvánosságában sokan megkérdőjelezik a Mun-kormány elkötelezettségét a szabad média elvei mellett. A Nemzetgyűlés jövő héten várható plenáris ülésén Mun kormányzó Demokrata Pártja egy olyan ellentmondásos törvényt készül keresztülvinni, amely az ellenzék és az érdekvédők szerint korlátozná a média tudósítási lehetőségeit. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A javasolt változtatás a sajtóbíráskodásról szóló törvény módosítása, amely drasztikusan megnövelné a hamis információk terjesztésében bűnösnek talált újságírók és médiumok pénzbüntetését. A javaslat az úgynevezett álhíreket célozza, amelyeket szándékosan terjesztenek, vagy amelyek az igazság durva félremagyarázásai. Ha bűnösnek találják őket, a hírügynökségeket köteleznék, hogy vonják vissza az állításokat, és törekedjenek arra, hogy a tévesnek ítélt cikkeket töröljék.

A kormánypárt, amely elegendő mandátummal rendelkezik a törvényhozásban ahhoz, hogy a törvényjavaslatot az ellenzék szavazatai nélkül keresztülvigye, azzal érvel, hogy a jogszabályra azért van szükség, hogy az emberek és az intézmények számára jogot biztosítson az interneten megjelenő hamis vagy félrevezető hírekkel szemben, amelyek árthatnak a hírnevüknek. A törvényjavaslat támogatói hangsúlyozták, hogy politikusok és nagyvállalatok a törvényjavaslat értelmében nem nyújthatnak be keresetet.

A dél-koreai sajtószabadság nemzetközi értékelései javultak Mun alatt, szemben elődje, Pak Kunhje kormányzása alatt, akit egy kiterjedt korrupciós botrány részeként menesztettek hivatalából. Dél-Korea a Riporterek Határok Nélkül legutóbbi sajtószabadság-indexén 180 ország közül a 42. helyen áll, ami javulást jelent a 2016-os 70. helyhez képest, amely Pak utolsó hivatali éve volt.

A Nikkei Asia arról számolt be, hogy a közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a dél-koreai közvélemény kevéssé bízik a médiában. Az egyik tanulmányban megkérdezettek 89 százaléka szerint az álhírek komoly problémát jelentenek. Ugyanebben a tanulmányban a megkérdezettek 22 százaléka mondta azt, hogy a YouTube a legfőbb információforrásuk.

Mióta Mun 2017-ben hivatalba lépett, a jobboldali kritikusok ökoszisztémája virágzott a YouTube-on, a tüzes kommentátorok hatalmas közönséget szereztek, miközben azzal vádolják Munt és pártját, hogy kommunisták, akik titokban azon dolgoznak, hogy csődbe vigyék Dél-Koreát, miközben az országot átadják észak-koreai irányítás alá. A kormánypárt jogi csatornákat is igénybe vett a tisztességtelennek tartott kritikák megtorlására, többek között vádat emelt egy akadémikus ellen, aki a tavalyi parlamenti választásokon a demokraták elleni szavazásra szólította fel a választókat.

A közvélemény szűk többsége támogatja az e heti törvényjavaslatot. A Realmeter augusztus elején közzétett közvélemény-kutatásának eredményei szerint a megkérdezettek 56 százaléka támogatja a törvényt, 35 százaléka pedig ellenzi. Az, hogy a közvélemény-kutató támogatta-e a médiatörvény módosítását, szoros összefüggésben állt a pártok támogatásával, mivel a kormánypártiak 83 százaléka támogatta a törvényt, míg az ellenzéki párti válaszadók 60 százaléka helytelenítette azt.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.