Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Évente 16 ezer tonna veszélyes oldószert használ majd az új debreceni akkugyár

Évente 16 ezer tonna veszélyes oldószert használ majd az új debreceni akkugyár

Évente 16 ezer tonna veszélyes oldószert használ majd az új debreceni akkugyár
Evebattery

Az EVE Power debreceni üzemének környezethasználati engedélye szerint évi 16 ezer tonna magzatkárosító hatásúnak tartott NMP oldószert használnak majd a gyártás során.

Az Átlátszó közérdekű adatigénylés útján nyilvánosságra hozta az EVE Power debreceni akkumulátorgyárának környezethasználati engedélyét, amely részletesen feltárja a létesítmény működésének környezeti hatásait. A dokumentumból kiderül, hogy az üzem jelentős mennyiségű, potenciálisan veszélyes oldószert fog felhasználni a gyártási folyamat során.

A januárban kiadott és februárban jogerőre emelkedett engedély szerint az üzem évi 30 GWh kapacitással fog működni, ami több mint 250 millió akkumulátorcella gyártását teszi lehetővé. A létesítmény 69 MVA villamos energia igényének kiszolgálására új transzformátorállomást és napelemparkot létesítenek.

A gyár működésében kulcsszerepet játszó N-metil-2-pirrolidon (NMP) oldószerből évente 16 612,2 tonnát használnak majd fel. Ez az anyag az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) 2023-as kutatása alapján számos egészségügyi kockázatot hordoz magában, beleértve a súlyos szem-, bőr- és légzőszervi irritációt, valamint magzatkárosító hatást is.

Az EVE Power a környezetvédelmi aggályokra reagált

Az EVE Power a környezetvédelmi aggályokra reagálva fejlett technológiai megoldásokat vezetett be. A vállalat közleménye szerint víztakarékos rendszert alkalmaznak, amit az is alátámaszt, hogy az üzem mindössze 26 070 köbméter ivóvizet használ majd évente, míg a szürke víz felhasználása 1,2 millió köbméterre tehető.

A gyár NMP-kibocsátásának minimalizálására egy speciális visszanyerő rendszert telepítenek, amely a befecskendezett oldószer 99 százalékát képes újrahasznosítani, így biztosítva az 1 mg/m3 alatti kibocsátási határérték betartását. A szigorú határértékeket 2024 októberében vezették be Magyarországon, részben a gödi Samsung gyárnál korábban tapasztalt problémák miatt.

A Greenpeace aggodalmát fejezte ki az NMP-kibocsátással kapcsolatban, miután 2024 decemberében a komáromi akkumulátorgyárnál határérték-túllépést tapasztaltak. A környezetvédő szervezet emlékeztetett a gödi Samsung üzem esetére is, ahol négy év alatt 88 tonna NMP került a levegőbe.

A beruházás engedélyeztetési folyamata során 2024-ben közmeghallgatásokat tartottak Debrecenben, ahol a lakossági észrevételeket írásban fogadták. A TASZ ezt a gyakorlatot törvénysértőnek minősítette.