Kiderült, mikortól változik a pedagógusok státusza
A tervek szerint 2023. júniusától már az új jogállás, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony lenne érvényben, ám a PSZ szerint ez hátrányosan érinti majd a tanárokat.
A parlament honlapján egy írásbeli kérdésre adott válaszból derült ki, hogy a kormány valóban el fogja törölni a pedagógusok közfoglalkoztatotti státuszát, és egy másik jogi státuszt vezet be helyette, ami a tervek szerint idén júniustól lép hatályba.
Az Index szerint még tavaly ősszel kapott szárnyra a hír, hogy a kormány eltörölheti a pedagógusok közalkalmazotti státuszát, de Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor cáfolta ezt.
Ám a PSZ szerint ez a változtatás rengeteg kérdéskörben hátrányosan érintheti a pedagógusokat, például a felmentési idő kérdésében, a fegyelmi kérdéskörben, s inkább szakmai szempontok alapján kellene segíteni az oktatók, tanárok munkáját – írta a Napi.hu.
Ez lesz helyette
A téma kapcsán Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára azt válaszolta, miszerint a törvénytervezet célja, hogy „létrehozza a köznevelés ágazati sajátosságaihoz igazodó új jogviszonytípust, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt, amely fenntartótól függetlenül minden köznevelési intézményben dolgozó pedagógus számára biztosítja a foglalkoztatás kereteit”.
Majd azzal folytatta, hogy a törvény a kormány azon szándékát tükrözi, „hogy a pedagógusokra önálló, a hivatás presztízsét is tükröző hivatásrendi törvény vonatkozzon, másrészt egyszerűbbé teszi a jogalkalmazást, mivel az eddigi három különálló törvényben (a nemzeti köznevelésről szóló, a munka törvénykönyvéről szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény) lévő foglalkoztatási elemek egyben szerepelnek majd”.
A levelét pedig azzal zárta, hogy ezáltal tehát egy, az ágazat sajátosságaihoz igazított saját törvény vonatkozik majd a pedagógusok foglalkoztatására, vagyis beismerte, hogy eltörlik a közalkalmazotti státuszt.