Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Dark Herring – a világ legnagyobb telefonos csalása, és lehet, hogy te is érintett vagy

A kiberbűnözők a Google Play áruházban szórták szét az alkalmazásokat, melyek valójában folyamatosan pénzt szedtek az áldozatoktól.

...svg content...Fotó: Twenty20
Mobil
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Meglehet, Magyarországon is akadt olyan felhasználó, aki jóhiszeműen letöltötte a közel 500 problémás alkalmazás egyikét, ezeket ugyanis ismeretlen kiberbűnözők töltötték fel, szakértők szerint pedig minden idők legsikeresebb és legkiterjedtebb okostelefonos csalása volt.

A ThreatPost beszámolója szerint a kiberbűnözők több százmillió dolláros kárt okoztak a gyanútlan felhasználóknak azzal, hogy átlagosan havi 15 dollárt húztak ki az érintet felhasználók zsebéből – mindezt fejenként kell érteni. A Dark Herring elnevezésű csalókampányt a Zimperium biztonsági vállalat csapata fedezte fel, a Google pedig azóta szerencsére már eltávolította mind a 470 alkalmazást a Google Play áruházból. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Miután a csaló alkalmazások eltűntek, úgy tűnik, hogy a kiberbűnözők is megfutamodtak, habár még mindig rengeteg olyan felhasználó van, akik nem törölték le készülékükről a problémás alkalmazásokat, sőt, az appok egy része külsős áruházakban még mindig elérhető. A Zimperium minden információt összegyűjtött annak érdekében, hogy mindenki biztonságban legyen, és egy térképen jelölték meg az érintett 70 országot.

Az országok besorolása a fenyegetettségtől függően piros (a leginkább érintett országok), és sárga (mérsékelten érintett országok) – és sajnos Magyarország is a sárga besorolást kapta, így biztos, hogy több magyar felhasználó is letöltötte a problémás appok egyikét. A legérdekesebb az egész csalókampányban, hogy az érintett alkalmazások mindegyike ellátta funkcióját, habár valószínűleg emiatt engedhette át a szűrőn őket a Google is.

A csel az volt, hogy az alkalmazás telepítése után a felhasználóknak küldtek egy üzenetet a saját anyanyelvükön, melyben arra kérték, hogy kattintsanak – az egyébként kártékony – hivatkozásra, arra hivatkozva, hogy szükséges az ellenőrzéshez. Azonban ha a felhasználó rákattintott, egyben elfogadott egy olyan előfizetést is, melynek díját a felhasználó már a telefonszámláján látta a következő hónapban.

Ha aggódsz, hogy esetleg te is érintett lehetsz a csalásban, a problémás alkalmazásokról összeállított listát ezen a linken tudod átböngészni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.