Bizonyos D-vitaminok erősítik, mások viszont erősen roncsolják az immunrendszert
Jelentős különbségeket találtak a D2-vitamint és a D3-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítők hatásai között.
A Frontiers in Immunology című folyóiratban közzétett eredmények alapján kiderült, hogy a D3-vitamin sokkal hatékonyabban erősítheti az immunrendszert, mint a D2-vitamin, melynek szedése akár negatív hatásokat is előidézhet.
Korábbi kutatások során megállapításra került, hogy a D3-vitamint tartalmazó étrendkiegészítők sokkal hatékonyabbak az egyének vérében található D-vitamin szintjének emeléséhez, az viszont eddig nem volt világos, van-e funkcionális eltérés ezen molekulák között az emberi egészség szempontjából.
Az ismeretek hiányosságának pótlására az új kutatás során egy nemrég befejezett, placebokontrollos klinikai vizsgálat adatait elemezték, amely alkalmával több száz egészséges nőnél hasonlították össze a D2-vitamin és D3-vitamin hatását.
Általánosságban számottevő differenciákat észleltek génexpresszió szintjén mindkét vitaminnál: az eredmények azt jelzik, hogy a D-vitamin pótlása valószínűleg csak akkor nyújt védelmet bizonyos vírusfertőzésekkel szemben, ha a szinteket nem a betegség kialakulása előtt növelik, ugyanis előfordulhat, hogy kórokozó támadása után klinikai előnyökkel járhat a molekula fokozatos adagolása.
A vizsgálat során arra is rájöttek, hogy a D-vitamin két formája ellentétes hatást eredményezett a szervezet bizonyos génexpressziós útvonalaira. A D2-vitamint szedők egy részénél a 12 hetes ellenőrzések befejezését követően a véráramban keringő D-vitamin szintje alacsonyabb volt, mint a placebocsoportban mért szint.
Tudósok azt feltételezik, hogy a D2-vitamin képes lehet a D3-vitamin egyes jótékony hatásainak kimerítésére vagy éppen ellensúlyozására, ezért úgy gondolják, érdemes további kutatásokkal alátámasztani a felfedezéseket.