Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Csupán illúzió lehet az egyik legnagyobb ismert vörös óriás szokatlanul gyors forgása

Csupán illúzió lehet az egyik legnagyobb ismert vörös óriás szokatlanul gyors forgása

Csupán illúzió lehet az egyik legnagyobb ismert vörös óriás szokatlanul gyors forgása
Fotó: illusztráció

Magyarázatot találhattak a tudósok a Betelgeuse egyik nagy rejtélyére.

A gigantikus vörös óriás, a hússzoros naptömegű Betelgeuse látszólag sokkal gyorsabban forog, mint kellene. Ám egy új tanulmány szerint ez csupán optikai illúzió, és a csillag forrongó felszíne okozza a jelenséget – számolt be róla a Live Science.

2018-ban a chilei Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) teleszkóp által a Betelgeuse-ról gyűjtött megfigyelések azt mutatták, hogy a csillag mintegy 18 000 km/órás sebességgel forog. Ez rendkívül szokatlan a vörös szuperóriásoktól, amelyeknek legalább 100-szor lassabban kellene forogniuk.

Az új tanulmányban – amely február 20-án jelent meg a The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban – azonban az áll, hogy az ALMA megfigyeléseit nem a csillag forgása okozhatta, hanem a felszínén lebegő hatalmas gázbuborékok. Erre úgy derült fény, hogy számítógépes szimulációkkal modellezték a Betelgeuse-hoz hasonló vörös szuperóriások felszínét. Ezek kimutatták, hogy a Nappal ellentétben – amely egy majdnem tökéletes gömb alakját veszi fel -, a Betelgeuse felszínén található plazma mintegy alakváltóként hullámzik.

A kutatók már most részletesebb megfigyelésekre készülnek, melyekből kiderülhet, hogy az elmélet helytálló-e. Amennyiben igen, úgy az az ALMA-hoz hasonló teleszkópok által vizsgált több száz vörös szuperóriás látszólag gyors forgását is megmagyarázná.

Egyszer még nagyot fog szólni a Betelgeuse

Az Orion egyik legfényesebb csillaga, mely szabad szemmel is felfedezhető az égbolton, mindössze 10 millió éves, ám csillagászati távlatokban mérve máris „közel” állhat egy szupernóva-robbanáshoz, ugyanis hidrogénkészleteinek jelentős részét már elégette, mivel sokkal forróbb és nagyobb tömegű, mint a többi csillag.

Amikor végül elfogy a Betelgeuse üzemanyaga – ami a következő néhány ezer évben gyakorlatilag bármikor bekövetkezhet – akkor egy olyan robbanás nyomait láthatjuk viszont az égbolton, ami hetekig a teliholdhoz hasonló fényességgel fog ragyogni.