Ígéretes eredményekkel zárult a csontritkulás kezelését megcélzó gyógyszerkísérlet
Az idősek egyik leggyakoribb betegségének számító osteoarthritis rendkívüli fájdalmakat idézhet elő, az ízületi porckopás során ugyanis minden egyes mozdulat elviselhetetlenné válhat.
Kutatók azonosítottak egy jelátviteli útvonalat, amely a csontritkulás esetén jelentkező fájdalmat továbbítja, egy egereken végzett vizsgálat során pedig megállapították, hogy a végtagok normális használata visszatért, miután ezt az útvonalat blokkolták.
Az osteoarthritis az ízületek és porcok kopásával kezdődik, ami erőteljes fájdalmat okoz, mivel a csontok egyre inkább egymáshoz dörzsölődnek. A panaszok vény nélkül kapható gyógyszerekkel vagy életmódbeli változtatásokkal kezelhetőek ugyan, viszont a tünetek a betegség előrehaladtával jelentősen súlyosbodhatnak.
A krónikus fájdalom kezelésére szolgáló hosszú távú gyógyszerek megtalálása érdekében tudósok azokat a molekuláris útvonalakat vizsgálják, amelyek a fájdalmat az agy felé közvetítik.
„Amikor fájdalmat érzünk, az annak az eredménye, hogy a problémás helyen egy molekula kölcsönhatásba lép az érzékelőideg receptorával, és elindítja az idegben az események folyamatát, majd jeleket továbbít. Ez a jel végighalad az ideg mentén, amit az agy fájdalomként értelmez” – mondta a kutatás vezetője, Duncan Lascelles.
Az új tanulmányhoz az Észak-Karolinai Állami Egyetem tudósai egy speciális útvonalat vizsgáltak, amely az artemin nevű kötőmolekulát és annak GFRα3 receptorát foglalja magában, és amelyet korábbi kutatások során csontritkulásban szenvedő kutyák szervezetében is kimutattak.
Megállapították, hogy az osteoarthritis egérmodelljeiben a GFRα3 az érzékelő idegekben is túlzott működéssel bírt a kontroll rágcsálókhoz képest. A kutatócsapat a beteg egerek egy részét olyan monoklonális antitestekkel kezelte, amelyek a GFRα3-hoz kapcsolódnak, és megakadályozzák, hogy az artemin kötődjön és kiváltsa a fájdalomjelzést az agyban. Mindezek hatására rájöttek, hogy a kezelt egerek két órával az eljárást követően ismét normálisan használták végtagjaikat, és aktivizálták magukat.
Bár az egérkísérletek nem mindig ültethetők át emberekre, a kutatócsoport szerint a mechanizmus megértése révén a közeljövőben megcélozható az osteoarthritishez és a hozzá hasonló betegségekhez társuló krónikus fájdalom kezelésére szolgáló gyógyszerek kifejlesztése.