Egekbe szökött a csirkehús ára, egyes termékek esetén 60 százalékos a drágulás
A termelői lánc minden szintjén hatalmas a drágulás, ami nagy szerepet játszott abban, hogy az infláció 20 éve a legmagasabb hazánkban.
A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint július 1-ig biztosan nem emelkedik a hét befagyasztott élelmiszer – a csirkemell, csirke far-hát, sertéscomb, 2,8 százalékos tej, búzafinomliszt, étolaj és kristálycukor – ára, az árstop megszűnése után azonban jelentős drágulásra számíthatunk a boltokban.
A termelői lánc minden állomásán hatalmasat emelkedtek az árak – termelői, feldolgozói és fogyasztói szinten is. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) friss adatai szerint Magyarországon a vágócsirke „élősúlyos” termelői ára 40,4 százalékkal drágult, és 370 forintra emelkedett kilónként, de a vágópulyka ára is 27 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, és most 487 forintot fizethetünk kilójáért.
Az egész csirke 100 kilóra vetített átlagára 242 eurónál, vagyis több mint 94 000 forintnál tart az uniós piacokon, ami majdnem 25 százalékos drágulásnak felel meg, Magyarországon pedig 38 százalékkal nőtt az ára, ami kilónként 713 forintot jelent – olvasható a Napi cikkében.
Jelentősen nőttek a feldolgozói értékesítési árak is hazánkban, januártól március végéig a csirkemellfilé ára 43 százalékkal 1 628 forintra, a csontos csirkemellé 59 százalékkal 1 204 forintra, a csirkecombé pedig 57,5 százalékkal 750 forintra emelkedett.
A kiskereskedelmen is komoly nyomot hagyott az árváltozás, az ömlesztett (lédig) csirkemellfilé beszerzési ára kilónként több mint 60 százalékkal drágult, és 1 834 forintra növekedett, a vákuumos kivitel esetén pedig 44 százalékkal nőttek az árak, ami május végéig 1 776 forintos árat eredményezett.
Bár az árstoppos csirkemellfilé és csirke far-hát árát az árstop védi, a boltokban is látható a drágulás. A KSH szerint a bontott csirke, csirkeszárny és csirkecomb ára májusban 981 és 1 100 forint körül mozgott, ami 44-59 százalékos drágulást jelent az egy évvel korábbi árakhoz képest.
Nem csak a csirkehús, hanem a többi élelmiszer ára is felszaladt a boltokban, májusban ez a termékcsoport 18,6 százalékos áremelkedésnél járt, ami nagy szerepet játszott abban, hogy az infláció szintje 10,7 százalékra nőtt, és 20 éves rekordot döntött hazánkban.