Csillagméretű porfelhőt találtak, amit hatalmas aszteroidák összeütközése hozott létre
A NASA űrteleszkópja szúrta ki a Földtől több száz fényévnyi távolságra létrejött sűrű törmelékfelhőt.
Az amerikai űrügynökség Spitzer űrtávcsövének megfigyelései arra utalnak, hogy a szóban forgó porhalmaz akkor keletkezett, amikor két törpebolygó méretű égitest egymásnak ütközött.
A NASA Jet Propulsion Laboratory által ismertetett tanulmányból kiderült, csillagászoknak először sikerült nyomon követniük egy törmelékfelhőt, amint az elhaladt a HD 166191 nevű anyacsillaga előtt.
A csillag mérete és fényessége, valamint a felhő megfigyelései alapján meg tudták becsülni a porból álló köd méretét, illetve a lehetséges, becsapódást előidéző objektumok nagyságát is.
A HD 166191 környéke tele van kőzetdarabbal, részben azért, mert a csillag viszonylag fiatal: mindössze 10 millió éves, szemben a Nap 4,5 milliárd éves korával. A fiatal csillag keletkezése során hátrahagyott por fokozatosan tömörödik, és mini bolygókat hoz létre, amelyekből később kifejlett planéták alakulhatnak ki.
Az asztronómusok vizsgálódása közben, 2018 közepén a HD 166191 rendszer elkezdett fényesedni, ami valószínűleg arra utalt, hogy nagyobb mennyiségű törmelék került a közelébe, miközben a Spitzer elkapott egy tranzitot is, amely során a porfelhő a távcső és a csillag között haladt el.
Mindezek alapján elképzelhető, hogy a porfelhő egy átalakuláson megy keresztül, amit az előzetes prognózisok szerint hatalmas objektumok ütközései idézhetnek elő, melyek átmérőjük tekintetében akár 500 kilométer szélesek is lehetnek.