Élet nyomaira bukkantak egy csillag közelében észlelt porfelhőben
Csillagászok szerint a vegyület az élettel kapcsolatba hozható szerves molekulák előfutára.
Asztronómusok egy bolygóképző korong belsejében ráleltek az univerzumban eddig talált legnagyobb méretű molekulára, a dimetilre, ami olyan szerves anyagok előhírnökének tekinthető, mint például a metán, ami élet jelenlétére utalhat – olvasható az ESO közleményében.
A felfedezést az Oph-IRS 48 nevű fiatal csillag körül tették a chilei ALMA űrteleszkóp segítségével, amelyet arra optimalizáltak, hogy a csillagbölcsők szívében található, meglehetősen fiatal porfelhőket vizsgálja.
A szóban forgó égitest egy „üstökösgyárnak” is otthont ad, ahol folyamatosan születnek a felgyülemlett forró por- és gázhalmazból a különböző méretű kisbolygók, meteorok és űrsziklák.
Tudósok úgy gondolják, ezekből az objektumokból jöhetnek létre a későbbi exobolygók és holdjaik, ezért is követik figyelemmel a helyzet alakulását, hiszen a folyamatok megértésével új perspektívába helyezhetik a csillagászat tudományát.
A mostani volt az első alkalom, hogy sikerült dimetil-étert detektálni az egyik ilyen korongban – az asztrofizikusok reményei szerint az elkövetkező években további szerves molekulákat azonosíthatnak, ezáltal újabb lépéseket tehetnek a földönkívüli élet létezésének bizonyítása felé.
A felfedezés utalhat az olyan prebiotikus molekulák, mint az élőlények alapját képező DNS-molekulák legfőbb komponensének számító aminosavak, illetve a cukrok esetleges kialakulására, vagyis a szóban forgó vegyületek további vizsgálata megmutathatja, miként működhetnek az ominózus kemikáliák a bolygók evolúciója során.