Néhány orosz katona azt sem tudta, mi történt Csernobilban a megszállás előtt
Hetekkel azt követően, hogy az oroszok megszállták a csernobili atomerőművet Ukrajna északi részén, új jelentések láttak napvilágot, amelyek az orosz csapatok felelőtlenségére utalnak.
A csernobili atomerőmű volt a történelem legnagyobb atomkatasztrófájának helyszíne 1986-ban, melynek során egy robbanás következtében teljes zónaolvadás történt a négyes reaktorban. A szovjetek megpróbálták ezt eltitkolni, azonban a megnövekedett sugárzást Európa legtöbb pontján érzékelték.
Az Ukrajna elleni invázió első napjának egyik legfontosabb híre volt, hogy az orosz megszálló csapatoknak sikerült bevenniük az erőművet és környékét, amely miatt valamennyi szakhatóság komoly aggodalmát fejezte ki.
Mint a Fortune magazin arról beszámolt, az aggodalmak megalapozottak voltak, ugyanis az orosz hadsereg kiemelten felelőtlen magatartást tanúsított az erőmű környékén, ráadásul a csernobili munkások biztonságos munkarendjét is felborították.
Az csak egy dolog, hogy a megszállás óta korlátozott élelmiszer- és orvosi ellátás van az atomerőműnél, de az oroszok egyhetes műszakokra kényszerítik az erőmű dolgozóit, akik békeidőben ennél sokkal gyakrabban rotálódnak.
A Reutersnek nyilatkozó két dolgozó elmondása szerint az oroszok magatartása „öngyilkos hajlamú” volt. Nem egy katonának fogalma sem volt a helyzet súlyáról, ugyanis még csak nem is hallottak korábban a csernobili katasztrófáról, amely sokak szerint felgyorsította a Szovjetunió összeomlását.
A megszállást követő napokban több beszámoló is érkezett arról, hogy megnőttek a sugárzási szintek az erőmű környékén. A dolgozók most ezt megerősítették, elmondásuk szerint ennek az oka az volt, hogy nehézjárművekkel köröztek az oroszok az erőműnél.
Páncélos harckocsik pedig a súlyuknál fogva felkavarták a súlyosan szennyezett talajt, pont olyan területen, ahova még az erőmű szakképzett dolgozóit sem engedik. A talaj ilyen mértékű megzavarása pedig a sugárzási szintek emelkedéséhez vezetett.
Ráadásul orosz harckocsik tűntek fel az úgynevezett „Vörös Erdő” környékén, amely egy tíz négyzetkilométeres erdős terület, amely annyira szennyezetté vált a négyes reaktor robbanását követően, hogy ezt tartják a világ egyik legradioaktívabb helyének.
Az orosz harckocsik nukleáris védelem nélkül érkezetek a helyszínre és azóta már érkeztek is arról beszámolók, hogy a környéken lévő katonák a kitettségük miatt súlyos sugárbetegségben szenvednek, arra utaló tüneteket produkálnak.
Az erőmű dolgozói ráadásul megerősítették, hogy a harckocsik jelentős mennyiségű port „kavartak fel”, amely valószínű az első számú felelőse a sugárzási szintek megnövekedésének. Mint mondták, az ilyen radioaktív por belélegzése gyorsan radioaktív mérgezéshez vezethet, amely halálos kimenetellel is zárulhat.