A 2013-ban felrobbant cseljabinszki meteor közrejátszhatott a Hold létrehozásában
Kutatók úgy gondolják, hogy a 9 éve az orosz légtérben megsemmisült űrszikla valójában a Hold megalkotásában vehetett részt.
Craig Walton, a Camridge-i Egyetem Földtudományi Tanszékének professzor a Nature tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban azt írta, többféle bizonyíték is napvilágot látott annak kapcsán, hogy a cseljabinszki meteor nem más, mint egy olyan kőszikla-csoportosulás, ami ősi jellegéből adódóan a Hold kialakításában is részt vehetett.
Többnyire az aszteroidák segítenek a csillagászoknak megérteni, miként jött létre a Naprendszer belső része, ugyanis korábbi becsapódásokra utaló nyomokat és fontos ásványi anyagokat hordoznak, amelyek alapján meg lehet saccolni a pontos korukat.
A meteorokat a bennük található ólom mennyisége alapján lehet datálni: a cirkónium kristályok például uránt tartalmaznak, de hiányzik belőlük az ólom, ami arra utal, hogy radioaktív bomlás mehetett végbe.
Kutatók ezután meg tudják mérni a cirkónium korát, hiszen tudjuk, hogy mennyi idő alatt bomlik el az urán, így ezeket az eredmények össze lehet vetni a világegyetem mélyéről származó egyéb információkkal.
A 2013-as becsapódás egyébként olyannyira erőteljesnek bizonyult, hogy több mint 1 500 embernek kellett orvosi ellátást kérnie, a klinikákra és kórházakba főként a törött ablaküvegek következtében kialakult sérülések miatt özönlöttek a helyiek.