Cseh EU-miniszter: sok mindenre hajlandó a magyar kormány, de túl sok a vétó
A csehek jelenleg az Európai Unió soros elnökei, ennek kapcsán Mikulas Bak EU-ügyi miniszter arról beszélt, hogy mi a helyzet az EU és a magyar kormány közötti vitával.
Az RTL kérdezte Mikulas Bakot arról, hogy mit gondol a magyar kormányról, és elmondta, hogy „Magyarország és a többi uniós tagállam közötti feszültség évek óta egyre nő”, de „mindig van visszaút, még van lehetőség arra, hogy Magyarország visszatáncoljon a szakadék széléről, és megoldódjanak az uniós forrásokkal és a jogállamisági mechanizmussal kapcsolatos kérdések.”
A problémák csak úgy oldódnának meg, ha Magyarország nem vétózna olyan sokat
A miniszter bár talán megpróbálta véka alá rejteni a véleményét, és elmondta, hogy neki úgy tűnik, hogy „a magyar kormány sok mindenre hajlandó azért, hogy teljesítsék az Európai Bizottság elvárásait”, de aztán kibújt a szög a zsákból, ugyanis elmondta, hogy az is probléma, hogy a magyar kormánynak van saját véleménye.
Kiemelte, hogy ők azt várják a kormánytól, hogy tegyen erőfeszítéseket annak érdekében, hogy megoldódjanak az uniós források felhasználásával kapcsolatos problémák, bár ő nem túl optimista ebben a kérdésben, de azért vannak jelek, amelyek előre mutatnak.
Bak szerint év vége előtt megszülethet a megállapodás
Elmondta, hogy a tagállamok is máshogy állnak hozzá a kérdéshez, ugyanis „néhány országban kritikusabbak a magyarországi helyzettel kapcsolatban, más tagállamokat könnyebb megbékíteni”.
A szavazás végeredménye kapcsán nem akar jósolni, azonban úgy véli, hogy
„Másrészről ezzel nincs vége: arra számítok, hogy a magyar helyreállítási terv jóváhagyásakor mérföldkövek teljesítéséhez kötik a pénzek kifizetését. A következő években szisztematikusan ellenőrizhetik, majd megvitathatják, hogy a magyar kormány tényleg teljesíti-e a vállalásait” – tette hozzá.
A kérdésre, hogy megkapja-e Magyarország a forrásokat, úgy válaszolt: „nagyon remélem”, mert „ha Magyarország és az Európai Unió többi tagállama között tovább mélyülne a konfliktus, az tovább erősíthetné az ország eltávolodását a közösségtől”.
„Politikai szempontból annak örülnék, ha egy jó kompromisszum születne arról, hogy az Orbán-kormánynak milyen vállalásokat kell teljesítenie, majd Magyarország megkapná az uniós pénzeket – mert az összes uniós ország számára nehéz időszak következik. Tehát szerintem fontos a megállapodás és az, hogy magyar részről őszinte akarat legyen az Európai Bizottság elvárásainak teljesítésére” – jegyezte meg.