Csecsenek az orosz-ukrán háborúban: milyen szerepük van a konfliktusban?
A közösségi médiában több felvétel is megjelent, melyeken látszólag csecsen önkéntesek harcolnak Ukrajna oldalán, Oroszország ellen.
Kissé ellentmondásos felvételek jelennek meg a közösségi médiában a csecsen harcosokról, ugyanis egyes videókon látszólag az ukránok oldalán harcolnak Oroszország ellen, míg más felvételeken az látszik, hogy az ukránok ellen harcolnak, az orosz erők oldalán.
A CNN ellenőrizte annak a felvételnek a hitelességét, melyen egy RPG-lövész látható, amint igen intenzív tűzharcban van Kijevtől mintegy 29 kilométerre északkeletre. Ez azonban nem az egyetlen felvétel, mely azt bizonyítja, hogy a csecsenek is részt vesznek a háborúban, mivel szerdán Ramzan Kadirov, a rettegett csecsen vezető is közzétett egy videót, ott azonban azt látni, hogy a csecsen erők az oroszok oldalán harcolnak.
Kadirov a Telegramon közzétett videójában azzal dicsekedett, hogy a Mariupolban lévő csecsen parancsnok „hősiesen megőrizte nyugalmát” az ukránok elleni harcok alatt. A Telegram egyébként Kadirov kedvenc platformja, ahol előszeretettel terjeszti az orosz propagandát, az oroszbarát vezető pedig több videót is közzétett már a platformon a háború kezdete óta, melyekben rendre beszámol a Putyin oldalán harcoló csecsen harcosokról.
Kadirov kissé meglepő módon feltűnően agresszív álláspontot képvisel a háború kapcsán, és több alkalommal is közölte Telegram-fiókján, hogy az orosz hadseregnek „fel kellene vennie a kesztyűt” és ki kellene terjesztenie offenzíváját, hogy egy „nagyszabású hadművelet induljon Ukrajna minden irányában és területén”.
A rettegett csecsen vezető kijelentette, ő maga is több alkalommal „dolgozott ki taktikákat és stratégiákat terroristák ellen”, és részt is vett a harcokban, majd közölte, szerinte „az Ukrajnában választott taktika túl lassú”, túl „hosszú ideig tart”, és véleménye szerint „nem elég hatékony”.
Kissé ironikus Kadirov szájából e kijelentés, tekintettel a tényre, hogy az ostromlott Mariupol látképe kísértetiesen hasonlít Groznijra, Csecsenföld fővárosára, melyet az oroszok a földdel tettek egyenlővé az 1990-es évek közepén és a 2000-es évek elején. Nem mellékesen maga Kadirov is harcolt az oroszok ellen, aztán mégis átállt az oroszok oldalára, akik leigázták a csecsen fővárost.