Egyre több cég fordít hátat a home office-nak és a hibrid munkavégzésnek
Az alkalmazottak körében még mindig magas a rugalmasság iránti igény, ám az elbocsátási hullám miatt féltik az állásukat, ezért sokkal nyitottabbak az irodába való visszatérésre.
A Disney alkalmazottai korábban heti két napban otthonról dolgoztak, januárban azonban arról kaptak tájékoztatást, hogy márciustól már négy napot az irodában kell lenniük, mondván, ez a vállalat és a csapat érdeke is.
Ám nemcsak az animációs ipar egyik legismertebb cége döntött úgy, hogy változtatásokat eszközöl, hiszen a Goldman Sachs, a Starbucks és a Twitter is arra jutott korábban, hogy részben vagy teljes egészében hátat fordít a hibrid munkavégzésnek, s visszaáll a hagyományos verzióra.
A covid megjelenése után több vállalat is azzal vonzotta magához az új dolgozókat, hogy hibrid munkavégzést vagy home office-t kínált, s ezt támasztja alá az is, hogy egy 2022-es kutatás szerint a megkérdezettek 40%-ának majdnem olyan fontos volt a rugalmasság, mint a fizetés (41%).
Sokan féltik az állásukat
Az elmúlt években számos cég a létszámbővítésre fókuszált, vagyis többnyire az alkalmazottak diktáltak, mostanra azonban jó néhány dolog megváltozott, például az, hogy tömeges elbocsátási hullám vette kezdetét.
A munkavállalók ezért sokkal nyitottabbak az irodába való visszatérésre, attól félve, hogy a jelenlegi helyzetben könnyen találhatnak valakit a helyükre, s ezen mit sem változtat az a tény, hogy továbbra is erős a rugalmasság iránti igény.
Egy tavaly decemberi felmérés során közel 11 ezer amerikai dolgozót kérdeztek meg, akik közül 30,6% vallotta, hogy még mindig home office-ban dolgozna, ám a vezetők jobban szeretik, ha a kollégák az irodából dolgoznak, kiemelve, mennyire fontos a személyes együttműködés.
2023-ban kiderül, mindez milyen hatást vált ki
Sajnos a két oldal meglehetősen ellentétes állásponton van, még úgy is, hogy több tanulmány bizonyította, a hibrid munkavégzés miatt csökkent a dolgozói kiégés aránya, emellett jobb lett a munka és a magánélet egyensúlya, ami az alkalmazottak teljesítményét is növelte.
Charley Cooper, az R3 szoftver cég vezetője szerint főként a nagyobb vállalatok sürgetik az irodába való visszatérést, a kisebbek pedig halogatják a döntést, vagy inkább kivárnak – derül ki a BBC beszámolójából.
Emellett úgy véli, az idei évben biztosan kiderül, hogy a home office háttérbe szorulása hogyan befolyásolja a teljesítményt, s a cégek valóban innovatívabbak-e, ha az emberek egy helyiségben dolgoznak együtt.