Hamarabb szántja be a ByteDance a TikTokot Amerikában, minthogy eladja azt másnak
A TikTok kínai tulajdonosa inkább leállítaná az alkalmazást az Egyesült Államokban, minthogy eladja azt, amennyiben az új amerikai szabályozás elleni jogi erőfeszítések kudarcot vallanak.
Az ügyet ismerő források szerint a ByteDance azt fontolgatja, hogy inkább leállítja népszerű közösségi médiaplatformját az Egyesült Államokban, minthogy eladja azt. A döntés a lehetséges új amerikai szabályozásokra válaszul született, amelyek megtilthatják az alkalmazás amerikai alkalmazásboltokban való megjelenését. A vállalat minden jogi lehetőséget megvizsgál, hogy ellensúlyozza a szabályozásokat, de készen áll arra, hogy szükség esetén bezárja működését az Egyesült Államokban, írja a Reuters.
A TikTokot működtető alapvető algoritmusok szerves részét képezik a ByteDance globális működésének, így az alkalmazás értékesítése ezen algoritmusok nélkül nem opció. Az algoritmusokat pedig esze ágában sincs értékesítenie a ByteDance-nek, azokat ugyanis más platformjaik, köztük a kínai Douyin is használják. A névtelenséget megőrizni kívánó források szerint a TikTok hozzájárulása a ByteDance teljes bevételéhez és a napi aktív felhasználók számához viszonylag viszonylag csekély, ami tovább erősíti a vállalat hajlamát a szolgáltatás leállítására.
Egy esetleges leállás hatása a ByteDance üzletmenetére vonatkozóan meglehetősen korlátozott lenne, mivel a vállalat megtartaná kulcsfontosságú algoritmusait, és megakadályozná azt is, hogy a technológia adott esetben amerikai vevők vagy versenytársak kezébe kerüljön.
A TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew a hét elején még bizakodását fejezte azzal kapcsolatban, hogy sikerrel léphetnek fel a Joe Biden elnök által aláírt új jogszabállyal szemben. A szenátus jelentős támogatását élvező jogszabály egy éves határidőt szab a TikTok üzemeltetőjének arra, hogy adják el a platformot másnak, vagy ellenkező esetben betiltják annak működését az Egyesült Államokban, ugyanis a gyanú szerint a platform az amerikaiak felhasználói adatait a kínai kormány felé továbbítja.
A ByteDance és a TikTok pénzügyi részleteit nem hozzák nyilvánosságra, ám az eddig is ismert volt, hogy a ByteDance bevételeinek nagy része a kínai működéséből származik, különösen az olyan alkalmazásokból, mint a Douyin. Ennek ellenére a TikTok amerikai bevételei egy jól értesült forrás szerint tavaly a teljes bevétel mintegy 25 százalékát tették ki, így számukra sem teljesen tét nélküli ez a játék.