Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy buddhista szerzetes fegyvert ragadott a mianmari junta ellen

Egy buddhista szerzetes fegyveres kiképzésen vett részt, hogy a mianmari katonai junta elleni népi ellenállásban harcolhasson, feladva a gyilkolás elleni fogadalmát, válaszul a békés tüntetők halálára.

...svg content...Fotó: RFA
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Kaythara egykori szerzetes, aki most George Michael néven fut, elhagyta a szerzetességet és fegyvert fogott, válaszul azon szerzetestársai letartóztatására és megölésére, akik csatlakoztak a februárban megválasztott kormányt megbuktató katonai rezsim elleni tüntetésekhez.

A 33 éves Kaythara 20 éves korában lett szerzetes, és korábban humanitárius munkában vett részt. A Dhamma Darna kolostor vezető szerzeteseként szolgált Hlaingthaya városrészben, egy Yangon külvárosában lévő, ruhagyárak által uralt területen, ahol egy árvaházat felügyelt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A katonai puccs első napjaiban Kaythara elmondta, hogy aktívan részt vett a békés tiltakozó felvonulásokon.

„Február 6. óta szervezzük a tüntetéseket Hlaingthayában. Azóta minden nap utcára vonultunk, hogy tiltakozzunk, egészen február 14-ig, amikor a hatóságok elkezdték leverni a tüntetéseket”

– mondta az RFA-nak adott interjújában.

A tüntetők erőszakos elfojtása a biztonsági erők részéről aznap több mint 60 ember halálát okozta. Sok lakos, köztük több ezer gyári munkás elmenekült a területről, amelyet a hatóságok hadiállapot alá helyeztek. Kaythara nem volt aznap a tüntetők között, mert elrejtőzött, miután a hatóságok elfogatóparancsot adtak ki ellene. A bujkálás ideje alatt meghalt az édesanyja, de nem tudott részt venni a temetésén.

Kaythara elmondta, hogy később megtudta, hogy sok tüntetőtársát megölték az erőszakos fellépés során, ami arra késztette, hogy csatlakozzon a katonai junta elleni fegyveres felkeléshez.

„A katonai tanács uralmának békésen ellenálltunk, de miután megtudtam, hogy az erők lelőtték tüntetőtársaimat, meggondoltam magam. Úgy döntöttem, hogy csatlakozom a fegyveres kiképzéshez, amikor megérkeztem erre a „felszabadított területre”.”

A felszabadított terület egy általános kifejezés, amelyet Mianmarban a mianmari junta uralma által nem behatolt területekre használnak, beleértve a lázadók által ellenőrzött etnikai területeket Thaiföld, India és Kína határai mentén.

„Amikor buddhista szerzetesek voltunk, tartózkodnunk kellett a gyilkolástól, de most arra képeznek ki minket, hogy gyilkoljunk”

– mondta.

A felszabadított terület hatóságai, ahová Kaythara katonai kiképzésre ment, azzal érveltek a részvétele ellen, hogy veterán szerzetes volt. De végül engedtek neki, és Kaythara egy etnikai fegyveres csoporttal kezdte meg a kiképzést egy olyan helyen, amelyet nem volt hajlandó felfedni, mert félt, hogy veszélybe sodorja a többi katonát.

„13 évig szerzetes maradtam. Még mindig a szerzetesek számára kijelölt névmásokat használom. Emlékeztetem magam arra, hogy már nem vagyok szerzetes, és hogy most már katona vagyok, ezért igyekszem úgy enni és élni, mint a többi katona”

– mondta Kaythara.

Most, hogy befejezte a katonai kiképzést, Kaythara rangidős tiszt, bár elmondása szerint vonakodik a mianmari katonákkal szembeszállni a csatában, mert korábbi vallási fogadalma miatt nem öl.

„Kíváncsi vagyok, hogy valóban képes vagyok-e megölni valakit a csatában. Régebben megakadályoztam, hogy mások öljenek, nemhogy én magam öljek meg valakit, de most katonaként meg kell semmisítenem őket”

– mondta.

Kaythara elmondta, hogy szerzetes maradt volna, ha nem történik meg a katonai puccs.

„Az volt az ambícióm, hogy buddhista egyetemet alapítsak. Egy háromemeletes létesítményt akartam építeni. Célom volt, hogy valami olyan nagyot építsek, ami a buddhisták számára mérföldkőnek számít. Ez volt az álmom, de ennek már vége”

– mondta.

Más szerzetesek is felvették a kapcsolatot Kaytharával, miután látták az interneten a katonai egyenruhában készült fotóit, de hozzátette, hogy nem szeretné, ha a nyomdokaiba lépnének.

„Bár a fegyveres lázadás elengedhetetlen ehhez a forradalomhoz, sok mindent tehetünk buddhista szerzetesként is. Szeretném felhívni a többi buddhista szerzetes figyelmét, hogy ne adják fel a szerzetességet, hogy csatlakozzanak a fegyveres erőkhöz. Sok más módon is segíthetnek, ha szerzetesként az országon belül maradnak”

– mondta.

A február 1-jei puccs óta legalább 18 szerzetest tartóztattak le a biztonsági erők, mert részt vettek a tüntetéseken – közölte a Dhamma és Béke Alapítvány, egy online csoport, amelyet 2019-ben hoztak létre neves hazai és nemzetközi buddhista szerzetesek. Több mint 860 embert ölt meg a junta, és 4480-an vannak fogva tartva a puccs óta a Politikai Foglyok Segítő Egyesülete, egy thaiföldi székhelyű megfigyelő csoport és civil szervezet szerint.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.