Átszabják Budapest választási térképét, Kunhalmi Ágnes úgy érzi, keresztre feszítették
A parlament elé került az a törvénymódosítási javaslat, amely jelentősen átrajzolná a fővárosi választókerületek határait, 18-ról 16-ra csökkentve azok számát.
A változtatás különösen érzékenyen érinti a budapesti 15. számú választókerületet, amelyet a tervezet szerint négy részre osztanának. A kerület jelenlegi képviselője, Kunhalmi Ágnes az Indexnek nyilatkozva aggodalmát fejezte ki a módosítással kapcsolatban, amely alapjaiban változtatná meg a XVIII. kerület választási térképét. A szocialista politikus 2018 óta képviseli a területet egyéni mandátummal.
„Ma arra ébredtem, hogy hirtelen egyszerre négy körzet képviselője lettem”, nyilatkozta Kunhalmi az Indexnek, majd hozzátette, ezzel a törvénymódosítási javaslattal őt „lényegében keresztre feszítették.”
A módosítás hátterében a Nemzeti Választási Iroda szeptemberi beszámolója áll, amelyben Nagy Attila elnök jelezte, a lakosságszám változása miatt szükségessé vált a választókerületek határainak újrarajzolása Pest vármegyében és Budapesten. A demográfiai változások következtében így Pest vármegyében két új választókerület kialakítása válhat szükségessé, míg a fővárosban kettővel csökkenne a kerületek száma.
Az ellenzéki pártok élesen bírálták a javaslatot
Az ellenzéki pártok élesen bírálták a javaslatot. A Demokratikus Koalíció „választási atombombának” minősítette a tervezetet, míg Karácsony Gergely főpolgármester szerint a módosítás „bosszú” jellegű. A Momentum a rendszerváltás veszélyeztetettségét emelte ki kritikájában.
A kormányoldal részéről Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője védelmébe vette a változtatásokat. Rámutatott, hogy míg Pest vármegyében 2010 és 2022 között közel 90 ezerrel nőtt a választópolgárok száma, addig Budapest lakossága jelentősen csökkent, 2024 januárjára 1,62 millióra. Az elemző szerint a módosítás célja, hogy minden választókerületben közel azonos számú választópolgár legyen.
A tervezet szerint hasonló változtatások várhatók Somogy, Tolna és Fejér vármegyében is, ahol egyes választókerületekben a választópolgárok számának eltérése várhatóan meghaladja majd a törvényben meghatározott mínusz 20 százalékos küszöböt.