Budapesten megfizethetetlenné vált a bérlakás? Ezt mutatják a számok
A kerületek között jelentősek a különbségek.
A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5%-kal haladja meg a tavalyi átlagot. A legnagyobb vidéki városokban átlagosan 170 ezer forint volt a lakások bérleti díja, mindössze 1,8%-kal magasabb a tavalyinál – derül ki az Otthon Centrum adataiból. Mint írják, a bérbe adott lakások árrekordere Budapest II. és V. kerülete, előbbinél 350 ezer forint, utóbbinál 325 ezer forint a bérlemények átlagos havi díja. A legtöbb budai és belvárosi kerületben ennél mérsékeltebb árak jellemzőek, azonban a kerületek között jelentős különbségek alakultak ki.
A fővárosban az egyszobás lakásokért átlagosan 178 ezer forintot kérnek, míg a kétszobásokért 241 ezer, a háromszobásokért pedig 326 ezer forintot. Kosztolánczy György, az Otthon Centrum vezérigazgatója részletezte: a XIII. kerületben 276 ezer, a III. kerületben 279 ezer forintos bérleti díj ugyancsak átlag feletti árszint, míg az egyetemek közelében elhelyezkedő XI. kerületben 260 ezer, és az ezzel szemben található IX. kerületben 240 ezer forint volt a havi bérleti díj az első tíz hónapban – jegyezte meg. De nem csak Budapest kerületeinél, hanem a vidéki egyetemi városok között is jelentősek a különbségek:
Debrecen és Székesfehérár 210 ezer forinttal a két legdrágább település. Ellenben Szegeden 170 ezer, Pécsen viszont csak 120 ezer forint az átlagos havi bérleti díj. A legnagyobb vidéki városokban a garzonok átlaga 125 ezer, a kétszobásoké 160 ezer, a háromszobásoké 200 ezer forint körül alakult az év első tíz hónapjában. A panellakások bérlése a fővárosban 100 ezer forinttal, a vidéki városoknál pedig 70 ezer forinttal olcsóbb a téglalakásoknál – írta meg az Economx az Otthon Centrum adataira hivatkozva.
Emellett korábban azt is megírtuk, hogy több mint 2 ezer ingatlant árvereztek el a kilakoltatási moratórium óta. Naponta körülbelül 15 ingatlant adhattak el, átlagosan 8,7 millió forintos áron. A korábbi években azonban még több árverés volt, tavaly például az április végétől november közepéig tartó időszakban naponta nagyjából 20 ingatlant kényszerértékesítettek. De arra is kitértünk, hogy múlt héten friss bejelentés érkezett, miszerint újraindul az otthonfelújítási támogatás. Az ezzel kapcsolatos részletekről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.