Több mint 2 ezer ingatlant árvereztek el a kilakoltatási moratórium óta
Naponta körülbelül 15 ingatlant adhattak el, átlagosan 8,7 millió forintos áron.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai szerint 7500-nál is több ingatlant próbáltak elárverezni a kilakoltatási moratórium óta eltelt hónapokban, ebből 2500 árverés eredményesen zajlott – írja a HVG. Mint részletezik, a licitek összértéke 21,8 milliárd forint volt, azaz ha sikerült lezárni az eljárásokat, akkor nagyjából ennyi pénz folyhatott be a kényszerértékesítésekből.
Ez azt jelenti, hogy naponta körülbelül 15 ingatlant adhattak el, átlagosan 8,7 millió forintos áron. A lap szerint a korábbi években még több árverés volt, tavaly például az április végétől november közepéig tartó időszakban naponta nagyjából 20 ingatlant kényszerértékesítettek. Mindemellett megeshet, hogy újból több lesz a bedőlt hitel.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ugyanis az utóbbi hónapokban felgyorsult a lakosság eladósodása: a második negyedévben 76%-kal több hitelt vettek fel a magyarok, mint egy évvel korábban. A növekedés elsősorban a lakáshitelek 167%-os bővülésére volt visszavezethető – számolt be a HVG, melyből a 24.hu szemlézett.
Az infláció viszont a következő hónapokban várhatóan ismét növekedésnek indul, azaz kevesebb juthat majd törlesztőkre is a cikk szerint. De korábban azt is megírtuk, hogy újraindul az otthonfelújítási támogatás, a részletekről itt olvashat bővebben. Továbbá lakhatási támogatást jelentett be a magyar kormány, amelyet illetően Gulyás Gergely miniszter szolgált bővebb információkkal.
Mint kiderült, 2025-től, új év első napjától kezdődően indul az új lakhatási rendszer. Havi 150 ezer forint vehető igénybe lakbérbefizetésre, illetve lakáscélú hitel törlesztésére. Az ezzel kapcsolatos részletekről ebben a cikkben írtunk bővebben. Míg a munkáshitelt illetően azt érdemes megjegyezni: jól hangzik, de nagyot bukhat az, aki nem olvassa el az apró betűs részt.