Tanulmány: nagy esély van rá, hogy a koronavírusos betegeknél újabb szövődmények alakulnak ki
Bár a koronavírussal kórházban kezeltek esetében a szövődmények az 50 év feletti korosztályban voltak a leggyakoribbak, a tanulmány szerint a fiatalabbaknál is jelentős kockázatot jelentett.
Minden második koronavírussal kórházba került emberből egynél újabb egészségügyi szövődmény alakul ki – derült ki egy brit tanulmányból, amely az eddigi legszélesebb körben vizsgálta, hogy mi történik azokkal, akik elég betegek ahhoz, hogy fekvőbeteg-kezelésre szoruljanak – írja az NDTV.
Bár a szövődmények az 50 év felettieknél voltak a leggyakoribbak, a tanulmány szerint a fiatalabbaknál is jelentős kockázatot jelentenek. A koronavírussal kórházba került 19-29 évesek 27 százalékánál fordult elő további károsodás szervezetükben, míg a 30-39 évesek 37 százalékánál fordult elő hasonló szövődmény – közölték a kutatók a The Lancet című szaklapban csütörtökön.
A tanulmány 73 197, brit kórházakba felvett beteget követett 2020 januárja és augusztusa között – vagyis nem vette számba a vakcinák vagy az új kezelések hatását, illetve az idén világszerte elterjedt variánsok hatását. A szövődmények megelőzésének legjobb módja, ha megakadályozzuk, hogy az emberek egyáltalán eléggé megbetegedjenek ahhoz, hogy kórházi kezelésre szoruljanak – mondta a kutatócsoport a sajtótájékoztatón.
„A megelőzés legjobb módja a védőoltás” – mondta Calum Semple, a Liverpooli Egyetem gyermekegészségügyi és járványügyi professzora, a tanulmány vezetője.
A kutatók szerint a veseproblémák a kórházba kerültek csaknem negyedét érintették, a máj- és bélproblémák pedig különösen gyakoriak voltak a fiatalabb betegeknél. A tanulmány a kórházi szövődményekre, a kezdeti kezelés során fellépő akut rohamokra összpontosított, nem pedig a poszt-Covid tüneteire.