Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Brit kutatás vizsgálja, székletből készített tabletta segíthet-e a májbetegeken

Egy korábbi, 32 emberen végzett kutatás eredménye arra utalt, hogy a módszer biztonsággal alkalmazható, egyúttal sikeresnek bizonyult.

...svg content...Fotó: Unsplash
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Egyesült Királyságban hamarosan kezdődő klinikai vizsgálatban mintegy 300 ember vesz részt, akik placebót vagy fagyasztva szárított emberi székletet tartalmazó tablettát fognak kapni. A kutatás célja, hogy megállapítsák, segíthet-e a székletátültetésnek is nevezett módszer az előrehaladott májbetegségben szenvedőkön.

A Sky News beszámolója alapján egészséges emberek fagyasztva szárított székletét tartalmazzák a lenyelhető kapszulák, amelyeknek sem illata, sem íze nem lesz, de új reményt adhatnak a májbetegséggel küzdőknek. Soron kívül Videón a hatalmas újpesti raktártűz, a TEK emberei lőtték ki a felhevült gázpalackokat (videó)

Az önkéntesek két éven át, három havi rendszerességgel fogják szedni a székletkapszulát vagy placebót, amely által a kutatók megállapíthatják, azok bevétele csökkenti-e a májzsugorodásban szenvedő betegek fertőzéseinek valószínűségét.

Ugyanis egy korábbi, 32 emberen végzett kutatás eredménye arra utalt, hogy a módszer biztonsággal alkalmazható, egyúttal sikeresnek bizonyult. Mindez arra ösztönözte a szakértőket, hogy újabb kísérletet tegyenek – írta az Infostart.

A májzsugor akkor alakul ki, ha a máj hegesedik és tartósan károsodik. Az ilyen szervvel élő emberek bélrendszerében több rossz baktérium van, mint az egészséges emberekében, vagyis könnyebben kaphatnak el olyan fertőzéseket, amelyeket nehéz a bevett módon használt antibiotikumokkal kezelni. A székletet tartalmazó kapszulák jó baktériumokat visznek a bélrendszerbe, ezek pedig javíthatják a cirózisos betegek beleinek egészségét.

Lindsey Edwards, a King’s College London oktatója, a kutatás egyik vezetője abban bízik, hogy a tesztek segítenek majd az előrehaladott májbetegségben szenvedő betegeknél csökkenteni az antibiotikumhasználat szükségességét. Elmondása szerint sürgős és kielégítetlen szükség van a krónikus májbetegségekben előforduló fertőzések és az antimikrobiális rezisztencia kezelésére.