Boris Johnson nyomást helyezett Ukrajnára, hogy szakítsák meg a béketárgyalásokat
Érdekes információk jelentek meg a sajtóban Boris Johnson kijevi látogatásáról, amelynek során a brit miniszterelnök határozott állásponttal ment.
Az Ukrayinska Pravda hírportál hosszú cikkében írt az orosz-ukrán tárgyalások belső viszonyairól, ahol egy olyan szálat pendített meg, amely eddig nem volt ismert: amikor Boris Johnson Kijevbe látogatott, azt akarta elérni, hogy Zelenszkij szakítsa meg a tárgyalásokat Putyinnal.
Zelenszkij belső köréhez tartozó meg nem nevezett források alapján az ukrán lap arról számolt be, hogy Johnson „két egyszerű üzenettel érkezett Kijevbe”, annak ellenére, hogy akkoriban még úgy tűnt, akár még értelme is van a tárgyalásoknak:
Johnson álláspontjából egyértelműen kiderült, hogy a Nyugat, amely még februárban Zelenszkijt akarta kimenekíteni Ukrajnából, úgy gondolta, hogy Putyin nem is annyira erős, mint amennyire korábban gondolták, ezért itt a nagy lehetőség, hogy nyomás alá helyezzék.
A brit miniszterelnök akkoriban ráadásul arról beszélt nyilvánosa, hogy az Egyesült Királyság – az USA-val, Németországgal és a nyugati országokkal egyetemben – folytatni fogja a katonai és gazdasági támogatást, hogy biztosítsák Ukrajna szabadságát és szuverenitását.
Johnson április 9-i látogatása idején már Fehéroroszországban és Törökországban is magas rangú diplomáciai megbeszélések zajlottak le az oroszok és az ukránok között, ám ezekkel áttörést nem lehetett elérni, noha március közepe fele volt egy pont, amikor úgy tűnt, közel lehet a megállapodás.
Márciusban még arról szóltak a hírek, hogy Ukrajna hajlandó lenne lemondani a jövőbeli NATO-tagságáról többoldalú biztonsági garanciákért és az orosz csapatkivonásokért cserébe. A tárgyalások azonban megálltak, miután az oroszok egyre súlyosabb bűnöket kezdtek elkövetni.
Április 12-én pedig, látszólag a semmiből, Vlagyimir Putyin deklarálta, hogy zsákutcába futottak a tárgyalások – magyarán nem akar tárgyalni. Zelenszkij egy ideig négyszemközti találkozót követelt Putyinnal, ám egyértelműen látszott, hogy erre nem fog sor kerülni és most nem is alkalmas.
Boris Johnson ezt követően kvázi támogatta, hogy megálltak a diplomáciai tárgyalások, arra hivatkozva, hogy jelenleg lehetetlen a konfliktus diplomáciai megoldása. Ezt ahhoz hasonlította, hogy Putyinnal tárgyalni olyan, mint egy krokodillal, amelynek már a szájában van a lábunk.
Zelenszkij erre válaszul még az AP hírügynökségnek adott interjújában próbált egy konszolidált álláspontot felvenni, akkor úgy fogalmazott, hogy senki nem akar egy olyan emberrel tárgyalni, amely embereket kínoz, de nem szabad elpazarolni a lehetőségeket.
Ezek alapján pedig egyre félőbb, amiről a Responsible Statecraft nevű hírportál közölt le egy hosszabb elemzést: Johnsonnak és más nyugati vezetőknek nem áll érdekében a diplomáciai megoldás, ezért aktívan próbálják ezt elgáncsolni.
Lloyd Austin, a Pentagon egyik vezető tisztviselője például a múlt héten deklarálta, hogy mi az USA célja: annyira meggyengíteni Oroszországot, hogy ne tudjanak olyan dolgokat tenni, mint Ukrajna inváziója.