A Tasmánia partjainál talált Blythe Star hajóroncs egy 50 éves rejtélyt zár le
Tenger alatti földcsuszamlást vizsgáló kutatók bukkantak rá a hajó roncsaira, mely még 1973-ban süllyedt el.
A Guardian jelentése szerint egy 50 éve húzódó rejtély oldódott meg: a tenger alatti földcsuszamlásokat vizsgáló kutatók bukkantak rá az 1973-ban elsüllyedt MV Blythe Star hajó roncsaira, mely Hobartból a King Islandre hajózott, ám Tasmánia partjainál nyoma veszett.
1973. október 13-án, amikor a hajó rutinszerű útja során Hobartból King Islandre tartott, a hajó elkezdett jobbra dőlni, majd víz alá került és elsüllyedt. A legénység 10 tagja egy felfújható mentőtutajra szállt, és 9 napot töltöttek a tengeren az egyre mostohább időjárás közepette, mielőtt partot értek. A legénység egy tagja a tengeren életét vesztette.
A 9 túlélő megpróbált eljutni a Forestier-félszigeten található Deep Glen-öbölben lévő kikötőhelyre, ám a megpróbáltatások nyomán a legénység két másik tagja is életét vesztette, nagy valószínűséggel a kimerültség és a hipotermia miatt. Végül csak közel 2 héttel később, október 26-án mentették meg őket, amikor a túlélők találtak egy utat, és sikerült jelezniük egy arra járó autósnak.
A hajót azonban évtizedekig tartó kutatások után sem találták meg, annak ellenére, hogy jelentős és kiterjedt tengeri kutatást folytattak. A Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatási Szervezet (CSIRO) és a Tasmániai Egyetem kutatói azonban most feltárták az MV Blythe Star hajóroncsát a Délnyugati-fokától mintegy 10,5 km-re nyugatra.
A kutatók szerint a roncsot minimális mértékű alga és hínár borította, ám tatja megsérült, a kormányállás pedig egy az egyben hiányzott. A roncs körül számos rákot, halrajokat és fókákat is lefilmeztek, ahogy a roncs körül úszkáltak. A CSIRO végül nagy örömmel erősítette meg a hajó végső nyughelyét, ezzel pedig lezárult egy 50 éves rejtély.