Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fejenként közel 2 millió forintot kér a kimentésért az afgánoktól a védelmi ipar egyik befolyásos alakja

Erik Prince, a Blackwater alapítója és a védelmi ipar egyik legbefolyásosabb alakja saját hasznára próbálja fordítani az Afganisztánból menekülők kétségbeesettségét.

...svg content...Amerikai katonák a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülõteret biztosítják 2021. augusztus 25-én. Az Egyesült Államok és szövetségesei a légi kikötõn keresztül menekítik ki a külföldi állampolgárokat és a velük együttmûködõ afgánokat, miután az iszlamista tálibok elfoglalták Afganisztán csaknem egészét. MTI/AP
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A Wall Street Journal beszámolója szerint Prince mindenkinek garantálja, hogy biztonságosan kijuttatja őket a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérről, azonban ezért 6500 dollárt vagyis mintegy 2 millió forintot kell fizetni.

A beszámoló szerint itt még nem áll meg az erkölcsi mélység, ugyanis plusz pénzt kér el azoktól, akik a saját otthonukban ragadtak, ezért segítségre van szükségük ahhoz, hogy a repülőtérre el tudjanak érni biztonságosan. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Egyelőre azonban azt nem tudni pontosan, hogy Prince kapott-e már bárkitől pénzt ezért vagy igénybe vették-e ezt a szolgáltatást. A Blackwater egyébként nem egyszer került már botrányba, így nem is érdemes meglepődni ezen a híren.

A katonai magánvállalat ugyanis a legkeményebb harcosokat képezte ki az iraki háború idején, 2007-ben pedig azzal váltak hírhedtté, hogy az alkalmazásukban álló katonák 17 iraki civilt mészároltak le mindenféle ok nélkül.

Ráadásul az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerint Prince megsértette az ENSZ fegyverembargóját Líbiával szemben, fegyvereket szállított a nyugati közbeavatkozást követően összeomlott államba. A 6500 dolláros elkért összeg pedig azért is fájdalmas, mert az afgánok döntő többsége egy élet alatt sem rendelkezik ennyi megtakarítással.

Afganisztánban azonban nagyon kétségbeesettek az emberek, a Talibán visszatérésével ugyanis ismét beköszönthet a középkori gondolkodás és a radikálisan konzervatív iszlamizmus. Habár a tálibok ígérik, hogy nem lesznek annyira radikálisak, a legtöbb elemző szerint ez nem több üres ígéretnél.