Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,99 Ft
Euró
393,66 Ft
Font
458,40 Ft
Bitcoin
64,937 $

A biokémiai „polip” lehet a variánsok elleni küzdelem kulcsa

A kutatók megtalálták a koronavírus új változatai elleni titkos fegyvert – egy olyan gyógyszertípust, amely egy gyakori vérhígítóval áll rokonságban, és hatékonyan akadályozza meg a vírus sejtekhez való kötődését.

Fotó: CDC
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A QUT kutatói azt vizsgálták, hogy a heparán-szulfát (HS), amely ugyanabba a családba tartozik, mint a vérhígító gyógyszer, a heparin, hogyan kötődik a vírus felszínén lévő tüskefehérjéhez.

A koronavírus elleni legtöbb vakcina és gyógyszeres kezelés a tüskefehérje egy kis szakaszát veszi célba, de Dr. Neha Gandhi, a QUT Genomikai Egészségügyi Központjának munkatársa elmondta, hogy a HS egyszerre több helyen is célba veszi a fehérjét. Soron kívül Holtan találtak rá az eltűnt nyíregyházi édesanyára, négy gyermek maradt árván utána

„Olyan, mint egy polip több karral. A tüskefehérje hatalmas – több mint 1200 aminosavból áll. A heparán-szulfátnak van ez a többszörös karja, amely a teljes tüskefehérjét beborítja, megakadályozva, hogy az emberi sejtekhez kötődjön”

– mondta Dr. Gandhi.

Dr. Gandhi szerint a biokémia egy furcsasága miatt a HS a betegség új variánsainak kezelésére is alkalmas. A koronavírus variánsainak gyakran különböző aminosavai vannak a tüskefehérjékben, ami azt jelenti, hogy ha egy adott aminosavat célzó vakcina vagy terápiás gyógyszer nem találja meg, akkor nem is lesz hatékony.

Tágabb értelemben azonban a tüskefehérje pozitív biokémiai töltéssel rendelkezik, míg a HS negatív töltéssel, ami azt jelenti, hogy a kettő könnyen kötődik egymáshoz.

„A tanulmányunkban ezt az S247-es aminosav példáján keresztül mutatjuk be. Az eredeti vírusban S247 volt, de egy későbbi törzsben S247R lett, és az R pozitívabb töltésű. A heparán-szulfát negatív töltésű, így a kötődés a fehérje és a gyógyszer között még erősebben fog megtörténni, mint korábban”

– mondta Dr. Gandhi.

A koronavírus variánsainak kezelése sürgető kérdés a világ országai számára, mivel a kutatók igyekeznek megelőzni azokat a variánsokat, amelyek ellenállónak bizonyulhatnak a vírus meglévő vakcináival és kezelésével szemben, amelyek mindegyikét gyorsított kutatással fejlesztették ki.

„Kutatásunk azt jelzi, hogy a heparin 3D szerkezete és más, kémiával utánzó molekulák potenciálisan széles spektrumú vírusellenes gyógyszerek lehetnek a koronavírus és más újonnan megjelenő vírusos fenyegetések ellen, magával a vírussal való közvetlen kölcsönhatáson keresztül”

– mondta Dr. Gandhi.

A QUT kutatói ausztrál, olasz és brit kollégákkal működtek együtt a kutatásban, amely során a legmodernebb számítógépes modellezést és kísérleti vizsgálatokat is felhasználtak eredményeik megerősítésére. A kutatók különösen az NCI Gadi és a QUT Lyra szuperszámítógépeket használták arra, hogy modellezzék, hogyan lépne kölcsönhatásba a HS a tüskefehérjével – számolt be a Sydney Morning Herald.