Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bidenék már arra készülnek, hogy eredménytelen lesz az iráni atomalku

Joe Biden egyik fontos külpolitikai céljaként határozta meg, hogy helyreállítsák az Iránnal kötött 2015-ös atomegyezményt.

...svg content...Iráni ellenzéki csoport tagjai tüntetnek 2021. április 16-án Bécsben, ahol az iráni atomalku felélesztését célzó többhatalmi egyeztetések zajlanak. A találkozón Irán és a 2015-ös atomalku jelenlegi tagjai, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Oroszország, valamint Kína képviselõi vesznek részt az Európai Unió elnöklése mellett. Az egyeztetések fõ célja egyrészt az, hogy az Egyesült Államok visszalépjen az atomalkuba, másrészt az, hogy Irán tartsa be a megállapodásban foglaltakat. Az Egyesült Államok delegációja egy külön épületben gyûlt össze, mivel Irán elutasította azt, hogy közvetlenül tárgyaljon az amerikaiakkal. MTI/EPA/Christian Bruna
Közel-Kelet
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az iráni atomegyezményként elhíresült JCPOA lényege az volt, hogy a nyugati hatalmak feloldanak néhány gazdasági szankciót az iszlám köztársasággal szemben, cserébe Irán nem fog meghatározott mérték feletti szintig urániumot dúsítani.

Ezt a megállapodást azonban a republikánusok nyomására Donald Trump 2018-ban felrúgta, visszavezette a szankciókat, amire Irán újbóli dúsításba kezdett és már arról érkeztek hírek, hogy 60 százalékos tisztaságú uránnal is rendelkeznek, mely nagyon közel van az atomfegyverhez szükséges tisztasághoz. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Joe Biden és a demokraták elhatározták, hogy a veszélyes iráni urándúsításnak megpróbálnak véget vetni és visszatérnének a JCPOA-hoz. Irán azonban egyelőre nem bizonyul túlságosan partnernek ebben az ügyben, ezért a Fehér Házban is pesszimisták.

Annyira nem haladnak jól a tárgyalások, hogy Biden elnök állítólag közölte a nemzetbiztonsági szakértőivel, hogy álljanak készen minden opcióra, amennyiben a diplomáciai tárgyalások nem aratnak sikert Irán esetében.

Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy Biden továbbra is reménykedik abban, hogy a diplomácia útján jobb belátásra lehet bírni Teheránt, hogy állítsák le az atomprogramjukat, szorítsák vissza a korábbi kereteik közé.

Hónapok óta tárgyalnak azonban az iszlám köztársasággal, és egyértelműen érződik, hogy fogy az amerikai kormány türelme. Mint Psaki is kifejtette, az elnök most minden opciót megvizsgál az ügy megoldására:

„A tárgyalások alakulását látva az elnök megkérte csapatát, hogy készüljenek fel arra az esetre, ha nem működik a diplomácia. Világossá tettük Irán számára, hogy a szankciók feloldásának egyetlen módja, hogy az atomprogramjuk kapcsán a megfelelő magatartást tanúsítják”

Psaki közölte, hogy amennyiben nem sikerül diplomáciával megoldani a helyzetet, további lépéseket kell tenniük, amely szigorítja Irán bevételi forrásait biztosító szektorait – idézte a Fox News. Washington mindenképpen egyértelművé tenné Teheránnak: nem lesz kegyelem, ha nem hajlandók egyezkedni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.