Az évtized végére betiltanák az egyszer használatos műanyagokat Indonéziában
Óriási problémát okoz a műanyaghulladék az országban.
Indonézia a tervek szerint 2029 végére teljesen betiltja az egyszer használatos műanyagokat, közölte Siti Nurbaya Bakar, az ország környezetvédelmi és erdészeti minisztere. A céldátumig a gyártók is kötelesek 30%-kal csökkenteni a műanyag csomagolások mértékét.
A miniszter elmondta, hogy a tilalom kiterjed a bevásárlószatyrokra, a szívószálakra, valamint a műanyag evőeszközökre is. De a hungarocell ételesdobozok használatát is megszüntetik az országban – írja a CNA.
Csak a töredékét hasznosítják újra
„Ezeket a hulladékokat nehéz begyűjteni, nincs gazdasági értékük, nehezen hasznosíthatók újra, és potenciálisan szennyezik a környezetet” – mondta. Indonézia egyes jelentések szerint a világ legjelentősebb műanyaghulladék-termelő országa.
Tavaly a 270 millió lakosú országban csaknem 12,6 millió tonna műanyaghulladék keletkezett az indonéz környezetvédelmi minisztérium adatai szerint. A Zero Waste Indonesia Alliance környezetvédelmi csoport tanulmánya alapján pedig mindössze a műanyaghulladékok 9 százalékát hasznosítják újra.
A többi a hulladéklerakókba kerül, rosszabb esetben pedig a folyókat és az óceánokat szennyezi. Korábban már voltak törekvések az egyszer használatos műanyagok visszaszorítására, Jakartában már 2020-ban betiltották a zacskókat, azonban az evőeszközöket és a szívószálakat továbbra is lehet értékesíteni.