Jövőre ismét berobbanhatnak a fizetések, komoly béremelkedés várható
A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági válság lassú lecsengését követően jelentős javulás várható a piacon.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Perlusz László emlékeztetett, ha újraindul a gazdaság és nem lesz negyedik hullám, visszatérhet a korábbi évekre jellemző két számjegyű, 10 százalék fölötti béremelkedési ütem.
A Világgazdaságnak adott interjújában a szakember kiemelte, mivel jövőre csökkennek a munkaadók terhei, ezért a béremelkedés várhatóan nem lesz egységes, a válság sújtotta ágazatokban lehet a legnagyobb kilengés.
A turizmus és a vendéglátás területén fellépő munkaerőhiány következtében elszabadulhatnak a fizetések, míg nehezen elinduló szektorokban, mint például az alkatrészgyártásban vagy a járműiparban visszafogottabbá válhat a dinamika.
A hírportál figyelmeztetett, a korábbi években kifejezetten erős bérfelzárkózás zajlott, a koronavírus-járvány berobbanásáig a bruttó és a nettó átlagkeresetek növekedési üteme két számjegyű volt a nemzetgazdaságban.
A pandémia ebből a szempontból is változást hozott, 2016 óta tavaly fordult elő először, hogy nem lépte túl a 10 százalékot a dinamika, azonban még most sem beszélhetünk erőteljes fékezésről, mivel csak a vállalkozói szférában mértek 9,8 százalékos bérkiáramlási ütemet.
Az idén a keresetekre jelentős hatással van az infláció, emiatt a reálbérek növekedése a korábbiaknál lassabb lehet, ám az első negyedéves adatok alapján itt sem tapasztalható erőteljes lassulás, az év első három hónapjában a reálkeresetek 6 százalékos növekedését mérte a KSH.