Hiába a béremelés, a magyar fizetés továbbra sem üti meg az európai szintet
Annak ellenére, hogy a KSH tavaly 8,9 százalékos béremelkedésről számolt be, az infláció és a forint gyengülése miatt ez valójában csupán 5 százalék alatti erősödést jelent.
Bérek szempontjából még nem sikerült Magyarországnak előrelépnie. Sőt, az euróban számított átlagfizetések tekintetében hátra felé haladt: míg 2010-ben 5 országot is megelőzött az átlagfizetések tekintetében, ma már csak Bulgáriában és Romániában alacsonyabbak a keresetek – olvasható az ATV riportjában.
Székely Sarolta, az mfor.hu portál felelős szerkesztője közölte, „az elmúlt években gyakorlatilag folyamatosan egyre gyengébb a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. És ennek az eredménye az is, hogy az uniós rangsorokban nem tudunk gyakorlatilag előrelépni annak ellenére sem, hogy idehaza forintba véve, nagyon jelentős bérnövekedések voltak az elmúlt években.”
Ha pedig nem ér sokat euróban a fizetés, akkor a boltokban is kevesebbet tudnak költeni az emberek, hiszen az áruk többségét is euróban szerzik be a beszállítók.
2010 óta főként a gyenge forint miatt bár több mint kétszeresére nőtt az átlagbér, a minimálbér és a garantált bérminimum is, azonban ezzel együtt a pénzromlás mértéke is az egekbe szökött, melynek bizonyítéka, hogy évről-évre drágábbak lettek a termékek, tehát a fizetések is elértéktelenedtek, egyre többet kellett fizetni az árukért.
A kormány politikájának egyik legfontosabb eleme volt, hogy a családok különböző kedvezményeket kaptak. A támogatások ellenére a magyar családok bevétele az Európai rangsor végére elég: egy átlagbért kereső, két gyermeket nevelő család esetében a nettó bér 2021-ben 22 263 euró volt, amivel Bulgária és Románia mellett még Horvátországot tudta megelőzni Magyarország.
Meglepő módon előnyei is vannak annak, hogy alacsonyak a fizetések, a külföldi vállalatok az alacsony bérek és a rekord alacsony társasági adó miatt így szívesebben jönnek Magyarországra.