Speciális bélbaktériumokkal kezelhető a Parkinson-kór
Az Amerikai Farmakológiai és Kísérleti Terápiás Társaság éves ülésén bemutatott új kutatás bebizonyította, hogy a genetikailag módosított baktériumok az idegrendszert érintő rendellenességek kezelése esetén hatékonyak lehetnek.
A baktériumok gyógyászati kezelésre való felhasználásának gondolata nem számít újdonságnak: tudósok már évek óta kísérleteznek azzal, hogyan lehet a kórokozókat úgy módosítani, hogy azok megfeleljenek az orvosok és természetesen a páciensek igényeinek.
Mielőtt egy ilyen ötlet készen állna az általános klinikai alkalmazásra, számos akadályt kell leküzdeni. Az egy dolog, hogy a betegnek egy gyógyszer ellenőrzött dózisát kínáljuk fel egy tablettán keresztül, de az emberi bélben élő, ugyanezen molekulák szintézisére tervezett élő mikrobák növekedésének korlátozása komolyabb kihívás.
Egy tudóscsoport legújabb kutatása előrelépést mutatott be az emberi probiotikus E.coli Nissle 1917 új törzsének mérnöki tervezésében, amelyet arra fejlesztettek ki, hogy folyamatosan szintetizáljon egy L-DOPA nevű Parkinson-kór elleni gyógyszert – olvasható az EurekAlert közleményében.
Az L-DOPA a dopamin prekurzoraként (előanyagaként) működő molekula, amelynek adagolása évtizedek óta a Parkinson-kórban szenvedő betegek egyetlen pozitív hatásokat mutató kezelésének számít. Az orvosok megállapították, hogy az L-DOPA terápia alkalmazásának öt éve után a betegeknél gyakran jelentkeznek a diszkinéziának nevezett mellékhatások, melyek feltehetően azzal függnek össze, hogy a gyógyszer nem áramlik folyamatosan az agyba.
A probléma megoldása érdekében az új kutatás azt vizsgálta, hogy a bélben L-DOPA-t termelő baktériumok képesek-e a gyógyszer állandó szállítását végezni az agyba. Piyush Padhi, a projekt egyik vezetője elmondta, a mesterségesen létrehozott baktériumok bekebelezik a tirozin nevű molekulát, majd melléktermékként L-DOPA-t hoznak létre, ami áttörő felfedezésnek számít.
A baktériumok által termelt L-DOPA szintje ugyanis szabályozható: ezt vagy a kapszulákban elfogyasztott baktériumok napi adagjának korlátozásával, vagy a ramnóz nevű cukor fogyasztásának modulálásával lehet elérni, amely elengedhetetlenül szükséges a baktériumok termelékenységének fenntartásához.