Jelentős légúti járvány zajlik Magyarországon
Állítása szerint országosan hetente több százezer megbetegedéssel számolnak.
„Egy jelentős légúti járvány zajlik most Magyarországon” – mondta el az InfoRádióban Békássy Szabolcs országos kollegiális vezető háziorvos, a Háziorvosok Online Szervezetének alapító-elnöke. Hozzátette: érdemes megemlíteni, hogy működik a légúti figyelőszolgálat a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ keretein belül, ide érkeznek minták a háziorvosi praxisokból, amelyek megerősítik, hogy a jelenlegi légúti megbetegedések döntő többségének hátterében a koronavírus fertőzés igazolható. Ezt mutatják a háziorvosok által alkalmazott koronavírus gyorstesztek is.
Elmondása szerint már egy influenzás megbetegedés is azonosítható a légúti figyelőszolgálat laboratóriumában, ugyanakkor ezeknek az aránya elenyésző a koronavírus jelenlétéhez képest. Kiemelte, országosan több százezres szintű esettel számolnak hetente. „A 48. naptári héten több mint 250 ezer fő fordult a háziorvosokhoz akut légúti fertőzés tüneteivel, ami rendkívül magas szám, és ebben még nincs benne az influenzajárvány okozta terhelés, amire valószínűleg majd a követő hetekben számítunk” – magyarázta.
A védekezéssel kapcsolatban azt mondta, „az influenzaoltások felvételére még mindig nincs késő, ezek rendelkezésre állnak a háziorvosoknál, így azon 60 év feletti, illetve 60 év alatti, de krónikus megbetegedésben szenvedő páciensek számára, akik még nem vették fel ezeket a védőoltásokat, a beadatásuk feltétlenül ajánlott, hiszen tudjuk, hogy az influenzafertőzésnek is lehet nagyon súlyos lefolyása ezekben a csoportokban” – írja az Infostart.
Ezt követően arra utalt, a héten folyamatosan egyeztettek a Nemzeti Népegészségi és Gyógyszerészeti Központ munkatársaival, így tudható, hogy a koronavírus ellen nagyságrendileg 100 000 új típusú Pfizer-vakcina áll rendelkezésre, ezek elérhetők a vármegyei irányító kórházak oltópontjain. Hozzátette, egy logisztikai rend kialakítása is folyamatban van: a háziorvosok is igényelhetnek az arra rászoruló pácienseiknek ezekből a védőoltásokból és ha ezt szükségesnek és indokoltnak tartják, akkor nem csupán a kórházi oltópontokon, hanem a háziorvosi praxisban is beadhatók ezek a vakcinák.
„Populációs szintű programról nem beszélünk, inkább egyéni védőoltási program megvalósítására kell figyelmet szentelni, tehát azon páciensek esetében javasolt az oltás beadása, akik valamilyen nagyon súlyos immunmegbetegedésben szenvednek” – emelte ki az országos kollegiális vezető háziorvos.