Bécs lehet az észak-koreai bűnözés központja?
Ausztria fővárosa eddig is az észak-koreai csempészáruk fellegvára volt, nem mellesleg számos kém állandó európai központja, ám Bécs a közeljövőben az eddiginél is nagyobb jelentőséggel bírhat a rezsim számára.
Ausztria fővárosa eddig is az észak-koreai csempészáruk fellegvára volt, nem mellesleg számos kém állandó európai központja, ám Bécs a közeljövőben az eddiginél is nagyobb jelentőséggel bírhat a rezsim számára.
Ehhez viszont az kell, hogy Joe Biden, az Egyesült Államok frissen megválasztott elnöke valahogy mégis meggyőzze Kim Dzsongunt, hogy építse le a nukleáris fegyverarzenálját, és nagyobb transzparenciát biztosítson e téren – írja a South China Morning Post. Itt jön be a képbe Bécs, ugyanis itt van a székhelye az ENSZ legnagyobb nukleáris megfigyelőközpontjának.
A lap egy nyugati, nevét elhallgató hírszerzési forrásra hivatkozva azt írja, hogy jelentős kémhálózatot építhetett ki Észak-Korea a kontinensen, melynek Bécs a központja. A forrás állítása szerint legalább tíz olyan ember dolgozhat az osztrák fővárosban, aki a Kim-rezsim államvédelmi minisztériuma alá tartozik, közülük az egyik nem csak Bécsben tevékenykedik.
Phenjan kémeinek azonban nem csak alapvető hírszerzési feladatai lehetnek, hanem többek között a rezsim saját nagykövetségeinek a megfigyelését is végezhetik. Ezen felül a küldetéseik részeként illegális vizsgálatokhoz is folyamodhatnak, a rezsimből elszökött emberek után kutakodhatnak, és a visszarendelt kádereket is erővel hazavihetik.
A forrás pedig állítja, ennek a tevékenységnek az osztrák főváros a központja, holott eddig sokáig többen Svájcra gyanakodtak, ahova a Kim-család is gyakran utazik, és ahol őket is taníttatták. Az Észak-Koreát sújtó egyre fojtóbb szankciók miatt pedig egyre fontosabbá vált a Legfelsőbb vezetőnek az európai és bécsi kémhálózata.
Az észak-koreai gazdaság ráadásul az elmúlt két évtizedének legrosszabb évét zárhatja idén, melynek kettős oka van: egyrészt Kim személyes döntése, hogy a koronavírus-járvány miatt az ország összes határát lezárják, valamint a számos természeti katasztrófa, mint a nagy áradások, amelyek a mezőgazdasági termelésben hoztak jelentős károkat.
Kim még augusztusban a saját pártvezetőivel és kádereivel is közölte, hogy „váratlan, de elkerülhetetlen” kihívások elé állt az ország az idei évben. Ennek első számú előidézője, hogy jelentősen visszaesett a kereskedelem Kínával, amely az ország elsőszámú és legjelentősebb partnere. Szeptemberig 73%-kal csökkent a Pekinggel való bizniszelés, de ez a csökkenés elérheti év végéig a 80%-ot.
Ausztria egyébként már évek óta az elsőszámú forrása azon termékeknek, amiket a szankciók miatt legálisan nem tud importálni a rezsim. Ezen belül a legkülönfélébb termékekre érdemes gondolni, a Glock pisztolyoktól kezdve egészen addig a villamosig, amin még 2018-ban látta Kim vendégül a dél-koreai elnököt.
AZ ENSZ szerint Észak-Koreai évek óta használja törvénytelen tevékenységekre a tengerentúli irodáit, valamint a nagykövetségeit, amelyekkel jelentős pénzforráshoz tudnak jutni. Ilyen tevékenységek szoktak lenni például, hogy olyan luxus árucikkekkel kereskednek, ami az országgal szemben kivetett szankciók miatt nem lenne lehetséges.
Az Észak-Koreai Tengerentúli Dolgozói Emberi Jogi Nemzetközi Hálózata szerint Phenjan évi több milliárd dollár bevételhez jut azáltal, hogy kábítószerrel és fegyverekkel kereskednek, különböző valutákat hamisítanak, valamint kizsákmányolják a külföldön dolgozó munkásaikat. Az alacsonyan fizetett észak-koreai diplomatáknak pedig jóformán ez az egyetlen bevételi forrása.
Tae Yong-ho, korábbi észak-koreai brit nagykövet, még 2016-ban szökött át Dél-Koreába, és a lapnak elárulta, a rezsim küldöttjeinek „kötelező pénzt szereznie” vagy különben nagyon súlyosan elégtételre számíthatnak, amennyiben nem sikerül az elvárást teljesíteniük. „Elviselhetetlen a nyomás” – tette hozzá.
Bécsben van ráadásul az egyik legnagyobb észak-koreai küldöttség, és 10 évvel ezelőtt még a rezsim legutolsó pénzintézete, a Golden Star Bank is itt működő, ami azóta bezárta kapuit. A pénzintézettel szerzett kontaktok azonban megmaradtak, akik felhasználásával gyakran megpróbálják megkerülni a szankciókat, mint 2012-ben, amikor egy bécsi észak-koreai küldöttet megemlítettek egy ENSZ-jelentésben, aki a szankciók megkerülésével Mercedes-Benz E350-eseket exportált a rezsimbe.
Az osztrák belügyminisztérium szóvivője elmondta, jogi okok miatt nem tudnak nyilatkozni konkrét esetekről, vagy konkrét kémhadműveletekről, viszont azt elmondták, hogy folyamatosan vizsgálják és eltérítik annak a lehetőségét, hogy esetleg bűncselekményt kövessenek el Ausztria területén.
A KORONAVÍRUS MEGRIASZTOTTA A REZSIMET, KÉT KIVÉGZÉSSEL REAGÁLTAK RÁ
Az ország éves hírszerzési jelentésében viszont beismerték, hogy találtak olyan „titkosszolgálati szereplőket, akik Ausztria és az osztrák érdekekkel szemben cselekednek”, elsősorban a helyi üzleti hálózatok felhasználása, és az Európai Unióhoz való hozzáférésé érdekében.
Bécs szerepe pedig csak tovább nőhet, amennyiben Biden nagyobb sikereket tud elérni a Kim-rezsimmel való tárgyalásokon, hogy csökkentség a nukleáris arzenáljuk mértékét. A Bécs-székhelyű Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ebben minden bizonnyal jelentős szerepet fog játszani, hogy megfigyelje, Észak-Korea biztosan betartja a szabályokat.
Ez viszont minden bizonnyal hatalmas és komplex munka lesz, mivel egyszerre kell felügyelni a laborok, atomreaktorok és atomenergia előállítását végző telepek bezáratását, valamint egy olyan helyen kell felállítaniuk egy megfelelő megfigyelő hálózatot, amely a világ egyik legtitkosabb és legparanoidabb diktatúrájának tekinthető.