Fél évszázad után ismét előkerült a ritka Batman-folyami hal
Az apró édesvízi halat utoljára 1974-ben látták biológusok Törökország délkeleti részén.
A sárgásbarna sávozású, mindössze 1,4 centiméter hosszúra megnövő Batman-folyami csík a közel-keleti édesvízi halfauna legkisebb kopoltyús élőlénye. A kritikus veszélyeztetettségi csoportba sorolt faj egykoron a Tigrisbe torkolló Batman folyó körüli patakokat és holtágakat népesítette be, mára azonban szinte teljesen eltűnt.
A londoni székhelyű, Shoal nevű természetvédelmi iniciatíva ichtiológusai szerint a ritka csíkok manapság is a sekély, sziklás és gyors áramlású folyamokban élnek, ám a detektálásuk méretükből és rejtőzködő életmódjukból kifolyólag korántsem egyszerű, ezért is hitték róluk közel ötven évig, hogy kihaltak.
Egy nemrégiben végzett expedíció során a Batman-folyami csík 23 példánya került Cüneyt Kaya haltoxonómus és Münevver Oral genetikus hálójába, akik azon dolgoztak, hogy leszűkítsék azon lehetséges patakok listáját, amelyekben az ominózus halak még előfordulhatnak.
Kaya és Oral hozzátették, további munkára van szükség, ugyanis ha meg szeretnék őrizni a populációt, akkor mindenféleképpen meg kell őket védeni a ragadozóktól, ez viszont nehéz feladat lesz, mivel a környék hemzseg a pisztrángoktól, amelyek előszeretettel dézsmálják a kisebb méretű kopoltyúsokat.