Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Akár több ezer forintba is kerülhet a bankszámla megszüntetése

Akár több ezer forintba is kerülhet a bankszámla megszüntetése

Akár több ezer forintba is kerülhet a bankszámla megszüntetése
Pixabay

De ezen kívül is lehetnek a felmondásnak járulékos költségei. A megspórolt banki díjak és a számlanyitási bónuszok azonban kompenzálhatják ezeket az egyszeri költségeket.

Bankfiókban vagy írásban lehet kérni a bankszámla megszüntetését, vagy bankváltásnál az új számlavezető bank is kezdeményezheti ezt, ilyenkor indul a 30 napos felmondási idő. A bankszámla felmondásának csak akkor lehet díja, ha a számlanyitás után 6 hónapon belül történik. A Gránit, az MBH, az MBH Duna, az OTP és az UniCredit bankoknál a megszüntetés még ilyenkor is díjmentes. Ellenben a CIB, az Erste, a K&H, a MagNet és a Raiffeisen bankoknál 1644 és 11 955 forint közötti díjat kell fizetni a számla felmondásáért – hívja fel a figyelmet cikkében a money.hu.

Hozzáteszik: ha a számlanyitástól eltelt legalább 6 hónap, akkor viszont mindegyik banknál ingyen meg lehet szüntetni a számlát. Ám fontos szót ejteni arról is, hogy ettől még lehetnek a számlaváltásnak járulékos költségei. A régi számlán lévő pénzösszeget át kell utalni az új számlára. Ilyenkor a szokásos, bankon kívüli átutalási díjak érvényesek. Ha 3 millió forint átutalásával számolunk, akkor egyes kedvezményes bankszámláknál a tranzakció ingyenes, egyéb esetben viszont 7673 és 20 267 forint közötti átutalási díjat is felszámolhatnak érte.

Erről részben a megemelt, 0,45%-os (de maximum 20 ezer forintos) tranzakciós illeték tehet. Az illetéket viszont meg lehet spórolni, ha fizetési kérelemmel vagy QR kóddal, NFC-vel vagy deeplinkkel (lásd még: qvik) kezdeményezzük az azonnali utalást. Vagyis például úgy lesz illetékmentes az utalás, ha az új számláról küldünk egy fizetési kérelmet a régire, majd erre válaszul hajtjuk végre az átutalást. A fizetési kérelmek fogadása már minden hazai banknál elérhető, fizetési kérelmet küldeni pedig szintén tud az összes felsorolt bank – részletezik.

Ettől függetlenül az utalási díjak ugyanúgy érvényesek (az illeték csak egy része a tranzakciós költségeknek). További járulékos költség lehet, ha lekötött betétünk is van a régi számlához kapcsolódóan: a számla megszüntetéséhez ezeket előbb fel kell törni. Ez elvesztett kamatokkal és betétfeltörési díjjal járhat. Ha a bankszámlához járt kedvezmény, jóváírás, akkor ezeket lehet, hogy vissza kell fizetni. Mint kiemelik, egyes bankok bankváltási díjat is elkérhetnek. A banki díjakat a 30 napos felmondási idő alatt is meg kell fizetni, például a számlavezetési díjat ugyanúgy levonhatják.

Ennek ellenére is megérheti bankszámlát, illetve bankot váltani: az olcsóbb banki díjak hamar visszahozhatják ezeket az egyszeri költségeket. Ezen kívül pedig több bank is számlanyitási bónuszt ad, melynek az összege 30-40 ezer forint, vagy ügyfélajánlással egybekötve akár ennél több is lehet. Ilyenkor csak arra érdemes figyelni, hogy milyen feltételeket kell teljesíteni a bónuszért cserébe (például szelfivel kell számlát nyitni), és hogy meddig tart a nyitási/ajánlási akció – szemlézte a money.hu cikkét az Infostart.


Korábban arra is kitértünk, hogyan juthatunk 265 ezer forinthoz ingyen egy hónapban. Mint ismert, hazánkban a lakosság havonta kétszer, maximum 150 ezer forintot vehet fel ingyenesen. Emellett 2023. július 1. óta havonta legfeljebb két alkalommal, összesen 40 ezer forintig költségmentesen vehetünk fel készpénzt azokban a boltokban, amelyek pénztárai ezt támogatják. Továbbá lehetőség van ingyenes készpénzfelvételre bizonyos szolgáltatások igénybevételével. A további részletekről itt olvashat.