Ebben különbözött Balto, a legendás szánhúzó genetikája a mai kutyákétól
A mintákból kiderült, hogy az eb a mai szibériai huskykkal, illetve az alaszkai és grönlandi szánhúzókkal állt rokonságban, farkas felmenők nélkül, de más megállapításokat is tettek a szakértők.
Balto, a legendás szánhúzó kutya nevét sokan ismerik, hiszen a híres négylábúról több animációs film készült, a New York-i Central Parkban pedig egy szobrot is állítottak a tiszteletére, amiért egy 1925-ös, rendkívül veszélyes expedíción életmentő gyógyszereket szállított a diftéria által fenyegetett Nome városába.
A CBS News szerint a hős kutya 1933-ban pusztult el, a maradványait azonban konzerválták, és a Clevelandi Természettudományi Múzeumban állították ki. Most pedig Katherine Moon, a Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem munkatársa kollégáival együtt elemzés alá vetette az eb DNS-ét, hogy rájöjjenek, miért volt ennyire ellenálló, s a genetikája miben különbözött a mai kutyákétól.
A tanulmány elkészítéséhez a hasi részből vettek mintát, majd a DNS-t 135 fajta 680 példányának adataival hasonlították össze, így kiderült, hogy Balto a mai szibériai huskykkal, illetve az alaszkai és grönlandi szánhúzókkal állt rokonságban, farkas felmenők nélkül, holott ennek ellenkezőjére sokan gyanakodtak – írta a Reuters.
A 24.hu szerint az információkat 240 másik emlősfaj genetikájával is összevetették, így megállapították, hogy a híres szánhúzó kevesebb potenciálisan veszélyes mutációval rendelkezett, mint a modern kutyafajták, ami arra utal, hogy egészségesebb volt.
A good dog with great genes – 1920s Alaska sled-relay hero Balto https://t.co/zpQyfCbAO0 pic.twitter.com/pHaQxrZsFv
— Reuters (@Reuters) April 27, 2023