Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nő a feszültség, Oroszország lefoglalt egy NATO-tagországhoz tartozó tankerhajót

Nő a feszültség, Oroszország lefoglalt egy NATO-tagországhoz tartozó tankerhajót

Nő a feszültség, Oroszország lefoglalt egy NATO-tagországhoz tartozó tankerhajót
Unsplash/Shaah Shahidh

Zár alá vettek az oroszok egy tankerhajót, ami egy NATO-tagországhoz köthető.

Egyre fokozódni látszik a feszültség a Balti-térségben az követően Oroszország lefoglalt egy NATO-tagállam tulajdonában lévő tankert. A hivatalos tájékoztatás szerint a görög tulajdonban lévő Green Admire névre keresztelt hajót akkor tartóztatták fel, amikor az az észtországi Sillamäe kikötőjéből kifutott egy előre kijelölt hajózási útvonalon keresztül, ami azonban az orosz felségvizeken vezet át.

Az incidens miatt rögtön diplomáciai szintekre helyezték az ügyet, és Margus Tsahkna észt külügyminiszter közölte, az eset kapcsán már értesítette a NATO-szövetségeseket. „A mai incidens is megmutatja, hogy Oroszország továbbra is kiszámíthatatlan módon viselkedik” – nyilatkozta a miniszter a Sky News szerint. A külügyminiszter azt mondta, az észt kormány a helyzetet rendkívül komolyan veszi, ami miatt szorosan együttműködik a partnereivel.

A Marine Traffic hajókövető oldal információi szerint a Green Admire jelenleg az oroszországi Hogland-sziget közelében horgonyoz. A palagázt szállított tanker úti célja a hollandiai Rotterdam volt. Az Észt Közlekedési Igazgatóság közlése szerint a hajó a nemzetközi megállapodás részeként kialakított biztonságos útvonalon haladt, amit Észtország, Finnország és Oroszország egyezménye hozott létre, hogy elkerülje az észt vizeken található sekély szakaszokat.

Az észtek kerülni fognak

Az észt hatóságok bejelentették, a jövőben a Sillamäe kikötőből induló és oda érkező hajókat kizárólag észt területi vizeken keresztül vezetik majd, ezzel is elkerülve a hasonló oroszországi incidenseket. Ez a lépés várhatóan komolyabb logisztikai kihívásokkal jár majd, de a kormány a biztonságot részesíti előnyben, nem akarnak kockáztatni.

Mindez egy nappal azután történt, hogy Észtország azzal vádolta meg Oroszországot, egy orosz vadászgép megsértette a NATO légterét, amikor megpróbálták megállítani a feltételezések szerint az orosz szankciók alóli kibújására használt „árnyékflotta” egyik hajóját. A két incidens túl közel van ahhoz, hogy véletlen legyen, ami fokozódó katonai és diplomáciai feszültséget generálhat.

Ez az eset ismét rávilágít arra, hogy a Balti-térség stratégiai jelentősége növekvőben van a nyugati és keleti hatalmak közötti hatalmi játszmákban. Ahogy a NATO és Oroszország kapcsolata tovább romlik, hasonló incidensek a jövőben is lehetségesek, ami újfent újabb kihívás elé állítja a nemzetközi diplomáciát és a regionális biztonságpolitikát, mely időről időre nyomás alá kerül ezekben a nehéz időkben.