Bálnák nyelvén beszélő algoritmus fejlesztésébe kezdtek
Kutatók egy speciális neurális hálózat megalkotásának láttak neki, melynek segítségével kommunikálni lehet majd az ámbráscetekkel.
A Project CETI névre keresztelt iniciatíva célja, hogy a mesterséges intelligenciát segítségül hívva megértsék a világ leghatalmasabb tengeri emlőseinek a kommunikációját és beszédét, hiszen már régóta köztudott, a bálnák és a cetek klikkszerű hangokkal társalognak egymással.
A kutatók egy természetes nyelven alapuló eljárást, az NLP-t használták fel, ami egy AI-ra épülő írott és szóbeli feldolgozóegység, melynek köszönhetően átkonvertálhatóak az ámbráscetek hanghullámai – írta a Hakai Magazine.
Egyetlen hátulütője a módszernek, hogy a kutatócsapatnak rengeteg adat begyűjtésére lesz szüksége, ami nem éppen számít egyszerű feladatnak, mégis úgy döntöttek, az elkövetkező években összegyűjtik a megfelelő mennyiségű hangsávot.
Eddig 100 ezer ámbráscettől származó jelet tudtak beazonosítani, a Project CETI azonban 4 milliárd hanganyaggal szeretné támogatni az AI finomhangolását, amellyel durván 175 milliárd szót és kifejezést alkothatnának meg.
Kontextus nélkül természetesen semmit sem érnek ezek a jelek, ezért első körben pontos megfigyeléseket kell lefolytatniuk, hogy megnézzék, az ámbráscetek milyen tevékenységek elvégzése közben kommunikáltak velük.
Ha sikerülne a Project CETI-nek végrehajtani a célkitűzéseket, azzal óriási előrelépést tehetnének az állatvilág e kimagasló szereplőinek megértése terén, nem beszélve arról, hogy a világon elsőként dekódolhatnák egy állatfaj nyelvezetét.