Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rendkívüli árvaszúnyog-invázió várható 2025 tavaszán a Balatonnál

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet előrejelzése szerint az elmúlt három évtized legnagyobb árvaszúnyog-rajzására lehet számítani a Balatonnál áprilistól júniusig.

Rendkívüli árvaszúnyog-invázió várható 2025 tavaszán a BalatonnálFotó: Biológiai légi szúnyoggyérítés a Balaton térségében, Balatonberénynél 2024. április 11-én. A biológiai szúnyoggyérítés során a szúnyogok tenyészõhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípõszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élõlényre, így az árvaszúnyogokra is teljesen ártalmatlan. MTI/Katona Tibor
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A tavaly nyári tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények jelentősen megnövelték az algák mennyiségét a Siófoki-medencében, ami rendkívül kedvező feltételeket teremtett az árvaszúnyogok szaporodásához. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Facebookon közzétett elemzése szerint ennek következtében az árvaszúnyogok lárvái nagy számban telepedtek meg az üledékben.

A szakértők emlékeztetnek arra, hogy már 2024 augusztusában és szeptember elején is a megszokottnál erőteljesebb rajzást figyeltek meg a tó környékén. Az árvaszúnyogok ugyan nem csípnek, tömeges megjelenésük mégis számos kellemetlenséget okozhat, mivel előszeretettel lepik el a világos felületeket, szennyezést okoznak az autókon, valamint az ételekbe is belehullhatnak, írja a Portfolio.

A Balatonban elsősorban a Chironomus balatonicus nevű nagytestű faj okozza a tömeges rajzásokat, amelyek akkor válnak intenzívvé, amikor az algaszint meghaladja a literenkénti 20 mikrogramm klorofill-a értéket. A szakértők megjegyzik, hogy az 1970-es és 1990-es évek között rendszeresen előfordultak hasonló méretű rajzások, ám ezek később visszaszorultak.

A helyzet kezelésére a szakemberek azt javasolják, hogy a lakosság kerülje a part menti bokrok és nádasok bolygatását, ahol a rovarok pihennek, valamint sötétedés után tartózkodjanak az erős fényforrásoktól. A hosszú távú megoldást az algabiomassza csökkentése jelentené, amihez elsősorban a foszfortartalmú tápanyagok vízbe jutását kellene mérsékelni.