Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Bőven a határidő letelte készült el Donald Trump szuperfegyvere

Bőven a határidő letelte készült el Donald Trump szuperfegyvere

Bőven a határidő letelte készült el Donald Trump szuperfegyvere
Pixabay

Az Egyesült Államok egy évvel a tervezett határidő előtt elkészítette az első B61-13 típusú nukleáris bombát, amely nagyobb robbanóerővel rendelkezik, mint elődje – közölték.

Az amerikai Energiaügyi Minisztérium bejelentette: a texasi Pantex üzemben elkészült az első B61-13 típusú nukleáris gravitációs bomba. A fegyver gyártása körülbelül egy évvel a tervezett határidő előtt fejeződött be, ami jelentős mérföldkő az amerikai nukleáris arzenál modernizálásában. Chris Wright energiaügyi miniszter közleményében úgy fogalmazott, miszerint „Amerika nukleáris készletének korszerűsítése elengedhetetlen Trump elnök békét erővel programjának megvalósításához”.

Az új B61-13 bomba az előző B61-12 változaton alapul, de nagyobb robbanóerővel rendelkezik. Míg a B61-12 maximális robbanóereje 50 kilotonna körüli, addig az új változat a B61-7-es bombához hasonlóan 340-360 kilotonna közötti maximális robbanóerővel bír – részletezik. A fejlesztés egyik fő célja, hogy az Egyesült Államok hatékonyabban tudjon likvidálni megerősített célpontokat, például földalatti vezetési és irányítási létesítményeket, valamint nagyobb területen elhelyezkedő objektumokat.

A bomba megtartotta a B61-12 modern biztonsági, védelmi és pontossági jellemzőit, beleértve a farokrészben elhelyezett navigációs rendszert. De fontos szót ejteni arról is: a B61-13 bombákat kizárólag amerikai katonai használatra tartják fenn, ellentétben a B61-12 változattal, amelyet a NATO-szövetségesek is bevethetnek a nukleáris megosztási megállapodások keretében. Az új fegyvert csak a B-2 Spirit és a jövőbeli B-21 Raider lopakodó bombázók fogják hordozni – írja a Portfolio a The War Zone-ra hivatkozva.

Az Energiaügyi Minisztérium Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatala (NNSA) szerint a gyors fejlesztést – melynek hátterében hátterében többek között Kína és Oroszország földalatti katonai infrastruktúrájának bővítése áll – az tette lehetővé, hogy kihasználták a meglévő B61 gyártósorokat és a korábbi tervezési tapasztalatokat. A hivatal közleményében kiemelik: a mérnökök a tervezési folyamat egyes lépéseit egyszerűsítették vagy összevonták, ami lehetővé tette a gyorsabb gyártást.


Korábban arról is beszámoltunk, hogy majdnem lelőtték az amerikaiak lopakodó vadászbombázóját Jemen felett. Súlyos helyzet alakult ki, sokan pedig megkérdőjelezték az F-35-ös képességeit. A téma kapcsán egy katonai repülési szakértő azt mondta: nem árt óvatosnak lenni a „láthatatlanság” fogalmával kapcsolatban. „Mindent észre lehet venni. Azt gondolni, hogy van valamiféle láthatatlanná tévő rendszered, nagyon veszélyes tévút” – fogalmazott.