Azért könyörögnek az idősotthonok lakói, hogy engedjék őket ki a szabad levegőre
A kanadai gondozóotthonokban tartózkodó időseket a koronavírus-járvány miatt érvénybe léptetett óvintézkedések következtében fertőzésveszélyre hivatkozva közel egy éve nem engedik ki szobáikból.
A kanadai gondozóotthonokban tartózkodó időseket a koronavírus-járvány miatt érvénybe léptetett óvintézkedések következtében fertőzésveszélyre hivatkozva közel egy éve nem engedik ki szobáikból.
A lakók már megelégelték a bezártságot, ezért emberi jogi szervezetekhez fordultak, akik a CP24 hírportál információi szerint már megkezdték a vizsgálatokat az ügy kapcsán.
Az egyik ontariói idősotthonban élő nyugdíjas férfi, Chuck Ferkranus a lapnak adott nyilatkozatában elmondta, még úgy sem engedik őket ki a szobáikból, hogy az épületben már senkinél sem azonosították a koronavírus-fertőzést.
„Semmi rosszat nem tettünk, nem vagyunk bűnösek. Ha a vakcináció sem vet véget a lezárásoknak és az sem, hogy már senki sem covidos, akkor végül minek kell történnie ahhoz, hogy végre kiszabadulhassunk innen?” – tette fel a kérdést Ferkranus.
Ügyvédek szerint a korlátozásoknak semmilyen tudományos alapjuk sincs, hiszen bizonyított tény, hogy a Covid19 kórokozója legfőképpen beltérben terjed, kint pedig sokkal kisebb a fertőzés veszélye.
A sértettek védői kiemelték azt is, hogy az extrém izoláció és elzárás mind fizikai, mind lelki szinten egészségkárosító hatással bír, ami az idős, sérülékeny emberek szervezetét sokkal jobban megviseli, mint ahogyan az is, hogy nem érintkezhetnek szeretteikkel, ezáltal rohamosan leromolhat az állapotuk.
Egy másik idősotthonban lakó idős férfi, Alfred Borg elmesélte, több mint egy éve nem mehettek ki friss levegőt szívni az udvarra, továbbá közel hat hónapig kellett várniuk arra, hogy végre maguktól lezuhanyozhassanak:
„Egész nap csak a szobáinkban ülünk. Miért gondoskodnak rólunk máshogy, mint a többiekkel? Az nem elég, hogy az óvintézkedésekkel életben tartanak minket. Sokkal fontosabb, hogy milyen az életünk minősége.”