Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az új-zélandi katolikus egyház elnézést kér a bántalmazások túlélőitől

Az új-zélandi katolikus egyház hivatalosan bocsánatot kért az egyházon belüli visszaélések túlélőitől, és kijelentette, hogy rendszereinek és kultúrájának meg kell változnia.

...svg content...Fotó: Getty Images
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

John Dew bíboros, aki Wellington római katolikus érseke és új-zélandi metropolita volt, az új-zélandi püspökök és gyülekezeti vezetők nevében a Királyi Bizottságnál kért bocsánatot a bántalmazásokért.

„Ma, felismerve e pillanat fontosságát, elnézést kérek Önöktől az új-zélandi Aotearoa katolikus egyház püspökei és gyülekezeti vezetői nevében” – mondta Dew bíboros, aki egyben az új-zélandi katolikus püspöki konferencia elnöke is. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

„Elnézést kérek Önöktől azok nevében is, akik püspökökként és gyülekezeti vezetőként megelőztek minket. Nem kínálunk felmentést cselekedeteikre vagy saját magunkra, mellyel kárt okoztak Önöknek.”

Dew bíboros aucklandi észrevételei a valláson alapuló intézmények tanúvallomásainak részei voltak, amelyeket a visszaélésekkel kapcsolatos korábbi és jelenlegi igények megoldása érdekében, a folyamatban lévő Abuse in Care nyomozás során jegyeznek.

Jacinda Ardern miniszterelnök 2018-ban létrehozta a Királyi Bizottságot, mondván, hogy az országnak történelme „sötét fejezetével” kell szembenéznie, majd ezt később kibővítette egyházakkal és más hitalapú intézményekkel is.

A Bizottság decemberi időközi jelentése szerint az 1960-as évektől a 2000-es évek elejéig Új-Zéland hit- és állami gondozó intézményeiben akár negyedmillió gyermeket, fiatalt és kiszolgáltatott felnőttet fizikailag és szexuálisan is bántalmazhattak.

A vizsgálat megállapította, hogy a gyermekek – némelyikük csupán kilenc hónapos volt – évek óta bántalmazást szenvedtek el, nemi erőszak és áramütés formájában, mely szörnyűségeket a pszichiátriai és állami gondozási intézmények alkalmazottai, a papság és a gondviselők követtek el a gyermekek ellen.

„Tudomásul vesszük, hogy az egyház rendszerei és kultúrája lehetővé tette a visszaélések előfordulását. Ezek a rendszerek és a kultúra megbuktak, ezért ezt mielőbb meg kell változtatni” – mondta Dew bíboros.

A Királyi Bizottság az év végén egy zárójelentésében fogalmaz majd meg ajánlásokat a kormány számára, érdekesség, hogy ez az egyik leghosszabb és legösszetettebb vizsgálati megbízás Új-Zélandon.