Az orosz médiumok és civil szervezetek nagyot kockáztatnak, ha a korrupcióról tudósítanak
Az oroszországi hírszervezetek azt kockáztatják, hogy „külföldi ügynöknek“ bélyegzik őket, ha a korrupcióról, a bűnözésről és más, a hadiipar és az űrkutatás területén felmerülő kérdésekről tudósítanak az új szabályok értelmében, amelyek valószínűleg tovább feszítik az ország médiavilágát.
A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kedden egy 60 pontos listát tett közzé azokról az információkról, amelyek nem minősülnek államtitoknak, de amelyeket „külföldi államok, szervezetek és állampolgárok felhasználhatnak Oroszország biztonsága ellen“.
A lista szerint a katonai bűncselekményekről, a csapatok moráljáról, vagy az orosz fegyveres erők és más biztonsági szervek méretéről, fegyverzetéről, bevetéséről, kiképzéséről és struktúrájáról szóló tudósítások mind-mind alapot adnak arra, hogy egy hírügynökséget „külföldi ügynöknek“ bélyegezzenek.
A hírportálok akkor is kockáztatják, hogy „külföldi ügynöknek“ bélyegzik őket, ha katonai pályázatokról és a Roszkozmosz fejlődését akadályozó problémákról tudósítanak – írja a The Moscow Times.
Az FSZB ugyanazon a héten tette közzé a „külföldi ügynök“ információs listát, amikor Oroszország majdnem megduplázta a ezen státuszba sorolt médiumok és újságírók listáját. A kritikusok a független hangok egyre szélesebb körű elnyomásának részeként értékelték a lépést.
A „külföldi ügynököknek“ a törvény szerint rendszeresen pénzügyi jelentéseket kell benyújtaniuk, és minden általuk közzétett anyagon, így a közösségi médiában közzétett posztokon is fel kell tüntetniük a kijelölésüket tartalmazó szöveget. A médiumok szerint a címke elidegeníti őket a hirdetők, források és partnerek elől.
Az orosz igazságügyi minisztérium augusztusban közölte az aktivistákkal, hogy a kormány széleskörű felhatalmazással rendelkezik annak meghatározásában, hogy egy-egy médiumot, civil szervezetet vagy magánszemélyt „külföldi ügynöknek“ minősítsen. A rokonoktól kapott ajándékok és a nemzetközi konferenciákon való részvétel például indokolja ezt a megjelölést.
A Kreml azt állítja, hogy a törvényt megtorlásul fogadta el, amiért az államilag finanszírozott RT és Szputnyik hírszervezeteket arra kényszerítették, hogy ilyen minőségben regisztráltassák magukat az Egyesült Államokban.
A Kreml elutasította a közelmúltban a törvény eltörlésére irányuló felhívásokat, míg magas rangú orosz törvényhozók ígéretet tettek arra, hogy idén ősszel megvizsgálják azokat az állításokat, amelyek szerint a jogszabály túlságosan homályosan fogalmaz.