Az Európai Központi Bank digitális euró-kísérletet indít
Az új kezdeményezés a következő két évben a digitális valuta stabilitásra és politikára gyakorolt hatását fogja felmérni.
Az Európai Központi Bank szerdán kiadott nyilatkozata szerint létrehozza az euró digitális változatát, és 24 hónapon keresztül vizsgálja annak alkalmazását. A döntést széles körben várták, mivel Christine Lagarde, az EKB elnöke az elmúlt napokban jelezte, hogy további munkát végeznek a digitális euróval kapcsolatban.
A lépés a hivatalos közös uniós fizetőeszköz digitális változatával való valós kísérletezés kezdetét jelenti. Az EKB és a nemzeti központi bankok korábban már tesztelték a digitális euró prototípusait – olvasható a sajtóközleményben.
„Ez nem előlegezi meg a digitális euró esetleges kibocsátásáról szóló jövőbeli döntést, amelyre csak később kerül sor” – mondta Fabio Panetta, az EKB igazgatótanácsának tagja nyilvános levelében, hozzátéve: „A digitális euró mindenesetre kiegészítené a készpénzt, nem pedig helyettesítené azt”.
Egy szintén szerdán közzétett blogbejegyzésben Panetta azt írta:
A vizsgálat arra törekszik majd, hogy a digitális valuta kialakítását úgy irányítsa, hogy minimalizálja a pénzügyi bűnözést, valamint felmérje a bankokra, a pénzügyi stabilitásra és a monetáris politikára gyakorolt lehetséges hatását. A kutatás „rávilágít majd az uniós jogszabályi keretek azon módosításaira is, amelyekre a digitális euró bevezetéséhez szükség lehet” – mondta Panetta.
Panetta szerint az EKB és az Európai Parlament 2021 végéig „megbeszélést” folytat a digitális euró funkcióiról és szakpolitikai céljairól, az olyan vitás kérdéseket pedig, mint a felhasználói adatvédelem, 2022 első felére hagyják. Az EKB korábban elismerte, hogy a digitális euró adatvédelmi kompromisszumokkal járna.
Ami a magánélet védelmével kapcsolatos aggályokat illeti, amelyek nagyrészt a digitális euró azon képességében gyökereznek, hogy felhasználói adatokat gyűjtsön és tároljon, Panetta elmondta, hogy uniós szinten szigorú jogi korlátozások lesznek arra vonatkozóan, hogy ki férhet hozzá az információkhoz.
„Arra számítok, hogy nagyon gondos biztosítékok lesznek a visszaélések elkerülése érdekében. Még a központi banknak is korlátozott hozzáférése lesz ezekhez az információkhoz, ha a hozzáférés nem lesz teljesen indokolt” – mondta a Politico kérdésére válaszolva.
Panetta szerint más uniós intézményeket – például a pénzügyi szabályozókat, a Bizottságot és a nemzeti pénzügyminiszterekből álló csoportot – is be fognak vonni a folyamatba. Panetta azt is elmondta, hogy a politikai döntéshozóknak szorosan együtt kell majd működniük a digitális valuta mögött álló technikai szakértőkkel, hogy biztosítsák, hogy a digitális valuta megfeleljen a törvényeknek.