Egyre több kutató vizsgálja annak a lehetőségét, hogy a közönséges nátha megvédheti a szervezetet attól, hogy megfertőződjön a COVID-19 kórokozójával.
Egyre több kutató vizsgálja annak a lehetőségét, hogy a közönséges nátha megvédheti a szervezetet attól, hogy megfertőződjön a COVID-19 kórokozójával.
A Yale Egyetem legutóbbi tanulmányából megtudhattuk, hogy a megfázásért felelős rinovírusok megerősíthetik az immunrendszert, és akár influenza ellen is erőteljes védelem alakulhat ki.
A rinovírus jelenléte előidézte az interferon nevű antivirális molekula termelődését, amit a szervezet akkor állít elő, ha egy patogén belépett a véráramba és elkezdte megfertőzni az egészséges sejteket – számolt be róla a Sky News hírportál.
Dr. Ellen Foxman és kollégái most arra keresik a választ, vajon koronavírussal szemben is hatékonynak bizonyulhat-e a rinovírussal történő megelőző fertőzés.
NE HAGYD KI
„Az egyszerű megfázás aktiválja az antivirális védelmi rendszereket, amelyek főként a légutak sejtjeiben találhatóak, ahová a vírusnak is be kell épülnie. Az influenza, a nátha és a COVID-19 is ugyanúgy légzéssel terjednek, és ezekben a szövetekben szaporodnak.”
mondta Foxman.
A szakember hozzátette, az interferon immunválasz az összes ismert vírus ellen megtörténik, ezért COVID-19 esetében is effektív megoldást jelenthet ennek felerősítése:
„Ha laboratóriumban hajtjuk végre a kísérleteket, és interferonokkal bombázzuk a sejteket, akkor a COVID-19 kórokozóját is blokkolni tudjuk. Lehetséges, hogy ez a módszer működhet, a kiderítéséhez azonban rengeteg tesztet le kell még folytatnunk.”
Foxman kiemelte, az interferon alapú immunitás nagyjából egy vagy két hétig tarthat, ezért a fertőzéssel szemben sajnos maximális védelmet nem nyújthat, viszont ideiglenesen egy olyan állapotban tarthatja az immunrendszert, hogy képes legyen leküzdeni a koronavírust.
A kutató meg van győződve róla, hogy az influenzához hasonlóan a koronavírusnál is hasonló eredményeket érhetnek el a rinovírusokkal kapcsolatban, azonban egyes szakértők szerint az utóbbi vírus annyira kiszámíthatatlan, hogy biztosat csak akkor mondhatnak, ha emberi kísérleteknek vetik alá az elméleteiket.