Az amerikai bíróság 2,3 milliárd dollár megfizetésére kötelezi Észak-Koreát
Az amerikai bíróság kártérítés megfizetésére kötelezi Észak-Koreát az U.S.S. Pueblo kémhajó fedélzetén 1968-ban fogvatartott és megkínzott legénység bántalmazása miatt.
A washingtoni szövetségi bíróság kijelentette, a legénység túlélő tagjainak, valamint az elhunytak családjának 1,15 milliárd dolláros kártérítést ítéltek meg a bezártságért és a kínzásért, ezt az összeget pedig megduplázták a Phenjan elleni büntető kártérítés miatt.
Mikor 1968. január 23-án az észak-koreaiak elfoglalták a kémhajót, a fedélzeten egy 83 fős legénység tartózkodott, akiket mentálisan és fizikailag is bántalmaztak. Ezen túlmenően az amerikai kormány egy kinevezett különleges ügynököt is alkalmaz arra a célra, hogy megállapítsák, miként lehet megítélni az észak-koreaiak által okozott károkat, valamint a hosszabb távon elszenvedett pszichológiai és fizikai megpróbáltatásokat.
A bíróság szerint az észak-koreaiak által elkövetett bűncselekmények eredményeként szinte a legénység minden tagja orvosi és/vagy pszichológiai kezelésre szorult a történtek után. Sokan invazív sebészeti beavatkozásokon estek át, hogy enyhítsék a fogolyként elszenvedett könyörtelen kínzásokból eredő fizikai bántalmazásokat.
A túlélők alkohollal és kábítószerekkel próbálták feldolgozni a bántalmazásokat, legtöbbjük életszínvonala pedig jelentősen romlott, sőt többen öngyilkosságot is megkíséreltek a történtek után. A pert csak 2018-ban indították el, miután az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma döntött az ügyben, annak ellenére, hogy a törvények a külföldi kormányoknak mentességet biztosítanak az amerikai bíróságok pereiben való részvétel alól.
A U.S.S. Pueblo az Egyesült Államok haditengerészetének kémhajója volt, Phenjan szerint pedig a hajó észak-koreai vizeken tartózkodott, mikor elfoglalták, ám ezt Washington cáfolja. A kémhajó akkor indult útjára, mikor az USA belekeveredett a vietnámi háborúba, s az észak-koreaiak megkísérelték meggyilkolni Pak Csong Hi dél-koreai elnököt.
Bár a gyilkossági kísérlet kudarcot vallott, számos dél-koreai polgárt gyilkoltak meg, a Pueblo fedélzetének elfoglalása pedig csak tovább nehezítette Szöul katonai válaszának lehetőségét. A legénységet majdnem egy éven át tartó tárgyalások után, 1968 decemberében szabadították fel, Phenjan azonban kitartott a Pueblo mellett, így múzeum lett belőle.
Attól függetlenül, hogy az észak-koreaiak múzeummá alakították a hajót, az amerikai haditengerészet a mai napig az aktív hajók listáján tartja a kémhajót. Az amerikai bíróság szerdai végleges ítélete szerint a 49 túlélőnek, és mintegy 100 családtagnak 22-48 millió dolláros kártérítést ítélt meg.