33 millió munkanélküli – az 1929-es válság óta nem volt ekkora összeomlás az amerikai munkaerőpiacon
Az Egyesült Államokban, mint ahogy a világ legtöbb országában, a koronavírus következtében gyakorlatilag leállították a gazdasági életet a járvány megfékezése érdekében, ami azonban katasztrofális következményeket hozott az amerikai munkaerőpiacra.
Az amerikai munkaügyi hivatal pénteken nyilvánosságra hozott statisztikái szerint csak áprilisban 20.5 millió ember veszítette el a munkáját, ami az 1939-ben kezdődő mérések óta a legnagyobb visszaesés az ország munkaerőpiacán. Ennél is ijesztőbb adat, hogy a Business Insider információ szerint a járvány kirobbanása óta már 33 millióan adtak be munkanélküli segély iránti kérelmet.
Ezzel az ország munkanélküliségi rátája az egekbe szökött, összesen 14.7%-ra nőtt áprilisban, ami az arány 1948-ban kezdődő mérése óta szintén a legmagasabb szint. Utoljára 1933-ban volt ilyen mértékű a munkanélküliség az USA-ban, akkor a legnagyobb mélypont 24.9% volt a munkaügyi hivatal történelmi becslései szerint.
A helyzet olyan szempontból is tragikus, hogy habár a 2008-2009-es gazdasági világválság is rendkívül komoly gyomrost adott az amerikai munkásosztálynak, akkor „mindössze” 8.7 ember veszítette el az állását az egész válság ideje alatt – most az elmúlt két hónap során ennek a többszöröse.
A 2008-as válságból sikerült kilábalnia az országnak, hiszen 10 év alatt 22.8 millió munkahelyet teremtettek. Ezt a sikert a járvány két hónap alatt gyakorlatilag a semmivel tette egyenlővé. Minden számítást alapul véve, demoralizáló hatású márciusa és áprilisa volt az amerikai munkásoknak.
Eközben a francia gazdaság is messze van még attól, hogy felvirágozzon: