Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ausztria nem hajlandó támogatni az orosz-német gázvezeték elleni szankciókat

Az Európai Unió is előkészítette a maga szankciócsomagját arra az esetre, ha a Kreml inváziót indít Ukrajna ellen.

...svg content...OMV töltõállomás a II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasoron 2017. január 25-én. MTI Fotó: Mohai Balázs
Európa
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Ausztria azonban mereven ellenzi, hogy a szankciók kiterjedjenek az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-2 földgázvezetékre – írja a Reuters. Nem véletlen az ellenkezés, ugyanis súlyos pénzügyi érdekei fűződnek Bécsnek ehhez.

Az osztrák OMV ugyanis az orosz földgázipari óriás, a Gazprom egyik legfontosabb partnere volt a gázvezeték kiépítésében, amelyet bár teljesen befejeztek, de még nem indították el a működését. Az OMV 31.5%-ban az osztrák állam tulajdonában van, amely pénzügyileg is támogatta a projektet. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Joe Biden amerikai elnök még a hét elején jelentette ki, hogy amennyiben kitörik a háború, személyesen fog véget vetni a 11 milliárd dollárért elkészült gázvezetéknek, amelyben Németország is partner volt.

Alexander Schallenberg, Ausztria külügyminisztere azonban nem említette meg a pénzügyi kötődést a projekthez, helyette arról beszélt, hogy mennyire logikátlan a szankciócsomagba beleépíteni a vezetéket:

„Ez olyan, mint egy autó motor nélkül: nem működik. Az, hogy nyilvánosan beszélünk erről Európában, mintha központi eleme lenne a szankciócsomagnak, teljesen logikátlan a számomra. El sem tudom képzelni, hogy a német hatóságok megadnák a működési engedélyt, ha katonai agresszióra kerülne sor”

Ausztriának erős gazdasági kapcsolatai vannak Oroszországgal, így mindenképpen érzékenyen érintené őket, ha szankciókra kerülne sor. Az egyik ilyen, hogy az ország földgázellátást 80 százalékban a Gazprom biztosítja.

A másik nem elhanyagolható szempont pedig, hogy az orosz pénzügyi szektorban is komoly jelenléte van az osztrák bankoknak: a Raiffeisennek például a legnagyobb külföldi piaca Oroszországban van.

Schallenberg ugyanakkor hangsúlyozta, amennyiben katonai agresszióra kerül sor, mindenképpen egyesült és határozott választ fognak tenni Moszkva ellen – erről azonban nem osztott meg további részleteket.