Ausztrália bejelentette, hogy űrparancsnokságot indít az USA űrhadseregéhez hasonlóan
Az ausztrál kormány jelentése alapján az Űrparancsnokság célja, hogy a védelmi feladatok mellett biztosítsa az ország helyét a kozmoszban.
A március 22-én elindított védelmi ügynökség az Egyesült Államok űrhadseregére emlékeztet, amely Peter Dutton védelmi miniszter szerint kezdetben szerény lesz, bár erre vonatkozó személyzeti vagy költségvetési számadatokat nem közölt.
Egyik beszédében kifejtette, hogy a világűr olyan területté válik, amely ebben az évszázadban „egyre zsúfoltabb lesz, mint ahogyan növekedni fog a katonai jelentősége is”, mivel a verseny és a konfliktus közötti határok a szürke zónás tevékenységek révén egyre inkább elmosódnak.
Az Űrparancsnokságot „Kína és Oroszország földönkívüli katonai ambícióinak egyértelmű ellenpontjaként” jellemezte, valamint felhívta a figyelmet minden olyan országra, amely „az űrre úgy tekint, mint egy olyan területre, amelyet el kell foglalni, nem pedig megosztani” – írta a CNA.
Cath Roberts légi altábornagyot nevezték ki vezetőnek, aki egy olyan csapatot fog felügyelni, amihez többek között magánvállalkozók, az ausztrál hadsereg, a haditengerészet és a légierő egyes tagjai csatlakoztak.
Az Űrparancsnokság ezzel utat nyit az Egyesült Államok és Ausztrália közötti szoros együttműködés lehetőségének, alig néhány hónappal azután, hogy a két ország az Egyesült Királysággal együtt aláírta az új katonai partnerséget, az AUKUS-t.