Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már augusztusban megkezdődhet a fukusimai erőmű hűtővizének óceánba engedése

A NAÜ korábban arra a megállapításra jutott, hogy mindez „elhanyagolható” hatással lesz a környezetre, ez azonban sokakat nem nyugtatott meg.

...svg content...Fotó: Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója átnyújtja a Fukusima atomerőműről készített biztonsági jelentést Kisida Fumio japán miniszterelnöknek a tokiói kormányfői rezidencián 2023. július 4-én. MTI/EPA/Pool/Hszinhua
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Al Jazeera beszámolója alapján a japán kormány már a jövő hónapban megkezdheti a fukusimai Daiicsi atomerőmű hűtővizének Csendes-óceánba való engedését, miután az ENSZ felügyelő szerve egy kétéves vizsgálatot követően zöld utat adott ehhez.

A The Nikkei című újság szerdán arról tájékoztatott, hogy a japán tisztviselők hamarosan ismertetik az erre vonatkozó tervet, amelyről a helyi közösséget és a szomszédos országokat is tájékoztatják. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője, Rafael Grossi várhatóan szerdán utazik a helyszínre Fumio Kishida japán miniszterelnökkel. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Grossi kedden közölte, miszerint a kétéves vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy a terv összhangban van a vonatkozó nemzetközi biztonsági előírásokkal, és a hűtővíz ellenőrzött, fokozatos óceánba bocsátása „elhanyagolható” hatással lesz a környezetre.

Több mint 1,3 millió tonna hűtővíz gyűlt össze azóta, hogy 2011-ben a 9,0-es erősségű földrengés által kiváltott szökőár elárasztotta az atomerőmű három reaktorát, ami a világ legsúlyosabb nukleáris katasztrófáját idézte elő Csernobil óta.

Szöul és Peking is lépéseket tesz

Tokió korábban többször is hangoztatta, hogy a víz biztonságos, ez azonban nem győzte meg arról az embereket, hogy aggodalom nélkül várják a fejleményeket: a dél-koreaiak például kilószámra veszik a tengeri sót, mert félnek a radioaktív víztől.

Mindemellett Peking közölte, hogy a NAÜ „elhamarkodottan” hozott erről döntést, egyúttal felszólították Tokiót, hogy tegyen le ezen tervéről, ehelyett „tudományosan megalapozott, biztonságos és átlátható” módon ártalmatlanítsa a sugárszennyezett hűtővizet. Ám ha ennek nem tesznek eleget, annak meglesznek „a maga következményei”.

Szöul pedig bejelentette, hogy tiszteletben tartja a NAÜ jelentését, ám továbbra is a nép egészsége és biztonsága az első, ezért a következő 100 napban „példátlanul intenzív” élelmiszerellenőrzést fognak tartani.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.